Foo Fighters, 25 yıllık fotoğraf arşivine dalarsa: “Times Like Those”

Kuruluşunun 25. yılına denk gelen 2020 için dev bir turne ve özel yayınlar planlayan Foo Fighters’ın bu hayalleri, pandemiyle birlikte suya düşmüştü. Sene boyunca geride kalan çeyrek asrı anmak için türlü buluşma ve organizasyon yapan ekip, bu kez bir nostalji şöleni sunan kısa film Times Like Those’la karşımızda.


Kısa Star Wars filmlerinin klasik açılışına benzer bir şekilde başlasa da prodüksiyonu o kadar iddialı değil. Dave Grohl, Taylor Hawkins, Nate Mendel, Chris Shiflett, Pat Smear ve Rami Jaffee bir odada buluşmuş; projektördenyansıttıkları eski Foo Fighters fotoğrafları üzerine muhabbet ediyor, anılarını hatırlıyor. 

Kimi zaman nerede çektiğini anımsamakta zorluk çektikleri fotoğraflarla geride kalan 25 yıldan duygusal ve eğlenceli dönemleri konuşan Foo Fighters, fanlarının epey ilgisini çekecek detaylar paylaşıyor. Örneğin 2003’te İzlanda’daki konserlerinden önceki gün bir ahırda prova yapan genç bir grup duyup, onlarla çalmaya başlamaları ve ertesi gün konserlerinin açılışını yapmak üzere bu gençleri davet etmeleri. Ya da 2008 turneleri sırasında davulcu Taylor Hawkins’in Rush’la sahneye çıkıp “YYZ”yi çalma deneyimi.

Bir grubun kendi geçmişini, kendi muhabbetiyle anması her zaman çok samimi gözükmeyebilir. Foo Fighters gibi kariyerinin büyük kısmını spot ışıklarının altında, ana akım bir rock grubu olarak geçiren ekibin çevirdiği muhabbete ısınmaksa pek zor olmuyor. Yine de Pat Smear’in yıllar içinde denediği farklı imaj hamleleri ve fotoğraflardaki pozları üzerine dönen şakalara dikkat.

Geçtiğimiz haftalarda yeni bir albüm duyuran ekip, “Shame Shame” isimli ilk tekliyi de paylaşmıştı. Paola Kudacki imzalı klibi hemen aşağıda.