Fransız oyuncu Adèle Haenel artık Creative Artists Agency kadrosunda

Adèle Haenel, Amerika’nın en prestijli ajansı Creative Artists Agency ile anlaştı. Bu, yakın zamanda Haenel’i Hollywood filmlerinde görmeye başlayacağımızın işareti.

Meryl Streep, Robert de Niro, James Cameron, Viola Davis gibi isimlerin de kayıtlı olduğu ve en iyi film ajansı olarak görülen Creative Artists Agency (CAA), Adèle Haenel ile sözleşme imzaladı.  Bu haber bir yandan da şaşırtıcı değil çünkü La Portrait de la jeune fille en feu (Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi) filmi Amerika’da çok sevilmiş, bu filmle hem film hem başrol oyuncusu Haenel birçok prestijli ödüle aday gösterilmişti. Film, bu yıl Altın Küre ve Bafta’da yabancı dilde en iyi film kategorilerine aday gösterilmesiyle birlikte Fransa’nın Oscar’a aday gösterilecek yapımları arasındaydı. Aynı zamanda Haenel, ilk olarak 2015 yılında Les Combattants (2014) filmindeki rolüyle aldığı César Ödülleri’ne En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde bu yıl da adaydı.

Öte yandan Haenel’in adını, yakın zamanda yaptığı ve hafızalarda kalıcı olacağı belli cesur hareketiyle duymuştuk. Fransız oyuncu, bu sene 45. kez düzenlenen ve Fransa’nın Oscarları olarak bilinen César Ödül Töreni’nde Roman Polanski’ye verilen En İyi Yönetmen Ödülünü protesto etmiş ve salonu terk etmişti. Haenel’e dünya çapında çok ses getiren ve sevilen La Portrait de la jeune fille en feu filminin yönetmeni Céline Sciamma da eşlik etmişti. Polanski’nin aldığı adaylıkları ödül töreni öncesinde de eleştiren Haenel, bunun cinsel saldırı mağdurlarına yapılan bir saygısızlık olduğunu dile getirmişti. Salondan sinirli bir şekilde çıkan Haenel, “Bravo pedofili” diyerek protestosunu devam ettirmişti. Haenel’in bu cesur çıkışı ülkesi Fransa’da da “gurur verici” olarak nitelendirilmiş, “Merci Haenel (Teşekkürler Haenel)” sloganlarıyla hem ödül töreni hem Polanski bir kez daha protesto edilmişti. 

Haenel’in bu protestosu aslında ilk değil. Daha önce de dünya çapında Twitter üzerinden başlatılan #MeToo hareketine, Fransız yönetmen Christophe Ruggia tarafından cinsel istismara maruz bırakıldığını söyleyerek destek vermiş, Fransa’da hareketin öncüsü olmuştu.

Adèle Haenel, aktif olarak 2002’de başladığı kariyerinde kısa zamanda birçok kaliteli yapım sığdırmış bir isim. Les Diables (2002) ile başladığı kariyerine yine bir Sciamma yapımı olan Naissance des pieuvres (2007) ile devam etti. L’Apollonide: Souvenirs de la maison close (2011), Suzanne (2013), Les Combattants (2014) ve ardından 2017 San Sebastiane Ödülü, 2017 Cannes Büyük Ödül, Kuir Palmiye, FIPRESCI, François Chalais Ödüllerini toplayan 120 Battements Par Minute (120 BPM,2017) filmindeki etkileyici rolüyle karşımıza çıktı. 120 BPM aynı zamanda 2019 Filmekimi’nde de Türkiyeli izleyiciyle buluşmuştu.

Yazı: Işıl Saykan