Fransız şair Felicia Atkinson’dan deneysel bir albüm: “The Flower & The Vessel”

Fransız şair ve müzisyen Felicia Atkinson’ın The Flower & The Vessel albümü disiplinler arası yayınlar yapan plak şirketi Shelter Press tarafından basılacak.

Eserlerinde genellikle mikrokozmos ve makrokozmosu birbirine bağlayan Atkinson, The Flower & The Vessel’in yaratım sürecinde, bireysel yaratım ve dış dünya arasındaki ilişkiyi daha somut bir şekilde, derinden hissederek yaşadığını söylüyor. Albümün yapım aşamasında bebek bekleyen Atkinson, evinden uzakta, otellerde kalırken kendisine şu soruyu sormuş ve içindeki yaratıcı güçle bu soruya bir yanıt bulmuş:

“Burada ne yapıyorum? Dünyayla nasıl bağlantı kurabilirim?

Minik hareketlerle: Kendi sesimi, kuşların sesini ve basit bir melodiyi kaydederek.”

Atkinson, 11 şarkıdan oluşan albümünde fısıltılarla, kesik kesik okuduğu şiirlerle ve doğadan seslerle ördüğü sürreal bir atmosfer yaratıyor. Bu atmosferin içinde üç Fransız klasik müzik bestecisinin eserlerinden tınılar bulmak da mümkün. Şarkılarda piyano sesleri olarak kendilerini belli eden bu tınılar sırasıyla; Maurice Ravel’in L’enfant et les sortilèges, Debussy’nin La Mer ve Erik Satie’nin Gymnopédies bestelerinden ilhamla ortaya çıkmış.

5 Temmuz’da yayınlanacak olan albümden “Shirley to Shirley” parçası aşağıda.

(Yazı: Merve Coşkun)


Yükleniyor...