Freddie Mercury’nin kayıp “Time Waits For No One” performansı yıllar sonra yayında

Freddie Mercury’nin daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış, “Time Waits For No One” performansı BBC Radio 2’da ilk kez çalındı. 20 Haziran 2019 itibariyle yayına çıkan “Time Waits For No One” aslen Freddie Mercury ile yakın arkadaş olan ve 1960’lar rock’n’roll grubu The Dave Clark Five kurucusu Dave Clark tarafından, Cliff Richard’ın bir rock yıldızını canlandırdığı 1986 tarihli West End müzikali Time için yazılmıştı. Ancak şarkının 1986’da yayınlanan versiyonu Freddie Mercury’nin vokal performansı üzerine çok sayıda geri vokal kanalı eklenerek hazırlanmıştı.

20 Haziran 2019’da yayınlanan Freddie Mercury – “Time Waits For No One”ın kapağı

Şarkının Freddie Mercury’nin çıplak vokaline yalnızca tek bir piyanonun eşlik ettiği demo versiyonunun çok daha güçlü ve etkileyici olduğunu düşünen Dave Clark, tam 10 yıl boyunca bu kaydı yeniden bulmak için uğraştı ve nihayetinde 2017’de ona ulaştı. Ardından Freddie Mercury’nin orijinal vokali dışındaki her şeyden kurtuldu ve klavyeci Mike Moran ile yeniden piyano kaydederek parçayı aşağıdaki bağlantıda duyduğumuz yalın haline getirdi.

Dave Clark, Radio 2’da parçaya dair anılarını şöyle anlattı: “…Abbey Road’a giderek Freddie Mercury’yi yalnızca piyano eşliğinde kaydetmiştik. Tüylerim diken diken olmuştu. Tek kelimeyle nefes kesiciydi… Ardından şarkıya 48 ekstra vokal kanalı ekledik. Çok da güzel oldu ama ben hep orijinal versiyonundaki büyünün eksik kaldığını hissettim.”

Dave Clark ve Freddie Mercury 1976’da Londra Hyde Park’taki Queen konserinin kulisinde tanışmış ve Mercury’nin 1991 yılındaki ölümüne kadar yakın arkadaşlığını sürdürmüştü.