Yoldaki Fu Manchu albümünden ilk sesler

Yazı: Güven Yalın

Prodüktörlüğünü Brant Björk’ün üstlendiği ilk stüdyo albümü No One Rides for Free’nin 30. yaşını kutlamaya hazırlanan köklü stoner rock grubu Fu Manchu, altı yıllık aranın ardından yeni bir uzunçalar da yayımlıyor. The Return of Tomorrow adlı albüm, 14 Haziran’da At The Dojo etiketiyle yayımlanacak.

Çift albüm olarak kurgulanan The Return of Tomorrow, Fu Manchu için bu anlamda da bir ilk olacak. Albümün iki kısmının birbirinden nasıl ayrıldığını, solist ve gitarist Scott Hill şu sözlerle detaylandırmış:

“Müzik dinlediğim zaman ya tamamıyla sert şarkılar dinleyip, hiç yumuşak şeylerle karıştırmıyorum. Ya da  hiç sertlik olmadan sadece yumuşak şeyler dinliyorum. Birçok grubun bunları karıştırmayı sevdiğini ve bizim de daha önceleri bunu yaptığımızı biliyorum ama her zaman spesifik bir türü dinleme eğilimim var. Bu sebeple yedi sert fuzzy şarkının birinde, altı yumuşak(ça) şarkının diğerinde olacağı bir çift albüm yapmamız gerektiğini düşündüm. Belki benim bu şekilde dinlemeyi seven tek kişi olduğumu ortaya çıkaracak..”

Albümün fiziksel baskıları, 45 devirlik iki plak olarak hazırlanmış. Bunun sebebi de en iyi ses kalitesine ulaşma arzusu. Dijital platformlardan dinleyenlere de kendi karışımlarını yapma konusunda çağrıda bulunuyor Scott Hill. 

Yeni Fu Manchu koleksiyonundan dinlemeye açılan ilk parça olan “Hands Of The Zodiac”, The Return of Tomorrow’un yüksek kısmında yer alıyor. Grubun 90’larını da bilenler için pek şaşırtıcı olmayacak bir riff etrafında şekillenen şarkı, çöl rock sound’una kesinlikle yeni bir şey katmıyor. Şarkıyı cazibeli kılan da bu janrı var etmiş gruplardan birinin hâlâ aynı ateşi tutkuyla yakabiliyor olması.  

“Hands Of The Zodiac”, Fu Manchu üyelerinin astrolog bir arkadaşı hakkında. Her buluştuklarında grubun geleceği hakkında bir şeyler öğrenmek isteyip istemediklerini sorup, tuhaf tahminler yapıyormuş. Scott Hill, bunların asla doğru çıkmadığını söylüyor. Şarkı sözlerinin büyük kısmı da söz konusu arkadaşlarından alıntı yapılmış cümlelermiş. “Ona şarkı yazarı kredisi de vermemiz iyi olurdu” diyor Hill.

Fu Manchu diskografisinin 14. stüdyo albümü olacak The Return of Tomorrow’un prodüksiyonu grup üyeleri ve Jim Monroe ortaklığı. Kapak görseli ve şarkı listesi aşağıda. 

Fu Manchu – The Return of Tomorrow

01- Dehumanize
02- Loch Ness Wrecking Machine
03- Hands Of The Zodiac
04- Haze The Hides
05- Roads Of The Lowly
06- (Time Is) Pulling You Under
07- Destroyin’ Light
08- Lifetime Waiting
09- Solar Baptized
10- What I Need
11- The Return Of Tomorrow
12- Liquify
13- High Tide