Fütüristik funk: STUFF.

Bant Mag. No:48’deki keşiflerimizden biri de funk ve caz estetiğini deneysel bir yaklaşımla işleyen Belçikalı grup STUFF.

Yazı: Cem Kayıran, İllüstrasyon: Barış Şehri

Avrupa’nın en hareketli deneysel müzik sahnelerinden birine sahip olan Belçika’nın son yıllarda en heyecan verici ekiplerinin başında STUFF. geliyor. Antwerpli beşli, baştan sona titizlikle kurgulanmış şarkılarında, tekinsiz ve patlayıcı anlara yer verirken, kendilerine has groove’ları eşliğinde benzerine az rastlanır bir sürükleyiciliğe ulaşıyor. Kimi zaman caz armonilerinden beslenen, hiçbir anında orijinalliğini yitirmeyen üç parçadan oluşan STUFF. isimli EP’sini geçtiğimiz yıl yayınlayan grup, şubat ayında da “Loper” isimli nefis bir single yayınladı.

Poliritmik oyunlar, kozmik ses kırıntıları ve etkileyici enstrüman hâkimiyetleriyle STUFF., herhangi bir türle tanımlaması zor bir müzik icra ediyor. Kendi kayıtlarını ve prodüksiyonları kendileri yapan ve geçtiğimiz aylarda birçok festivalde sahne alan Jaga Jazzist, Trixie Whitley gibi isimlerden önce çalan STUFF.’ın canlı performansları da kayıtlardaki mükemmeliyetçi anlayıştan izler taşıyor. Şarkı yazım sürecinde doğaçlamalara da yer veren ekibin Little Dragon’ın “Pink Cloud” şarkısına yaptığı remiks de harika fikirler barındırıyor. İlk fırsatta STUFF.’ın “fütüristik funk”ına bir şans verin!