FX Serisi “Pose” ikinci sezonunda 90’lar New York’una ve HIV / AIDS salgınına odaklanacak

Nip / Tuck, American Horror Story, Feud gibi pek çok iddialı dizi projesiyle karşımıza çıkan Ryan Murphy’nin başta trans bireyler olmak üzere televizyon tarihindeki en geniş LGBTİ oyuncu kadrosuna yer veren, 1980’ler New York’unda yaşayan alt kültürler ve “balo” sahnesine odaklanan Altın Küre adayı dizisi “Pose” 9 Haziran’da ikinci sezonuyla geri dönüyor.

Geçtiğimiz hafta The Contenders Emmys etkinliğinde şov hakkında açıklama yapan “Pose” yaratıcılarından Steven Canals “Geçmişte yüksek eğitimde çalışan biri olarak televizyon dünyasını değerlendirdim ve kendime ‘kimi televizyonda görmüyoruz?’ diye sordum. Ve cevap netti: aynı zamanda trans ve/veya queer olan siyah ve kahverengi insanları görmüyoruz.” açıklamasıyla şovun çıkış noktasını özetledi. Şovun prodüktörlerinden ve yazarlarından Janet Mock ise trans bireylerin tarns karakterleri canlandırdığı dizin hakkındaki “çığır açıcı” açıklamalarını “Bu şov aslında şunu kanıtladı: daha önce yapılmamış şeyleri yapmak mümkün. Eğer insanlara alan tanımanız, onlara seslerini duyurubilecekleri ve deneyimlerini kullanabilecekleri gücü vermeniz yeterli.” sözleriyle cevapladı.  

Dizinin ikinci sezonu 1990 senesinde, Madonna’nın “Vogue” teklisinin yayınladığı gün ile başlayacak, ve yeni sezon 90’lar New York’unu teslim alan HIV salgını ve bu salgın ile paralel ilerleyen HIV / AIDS aktivizmi, sağlık hizmetine erişim sorunları gibi konulara odaklanacak. Pose ekibinde yer alan ve on yılı aşkın süredir HIV+ olarak yaşamını sürdüen Lady J, bu sezonda başarılı oldukları konulardan birinin de ekrana HIV-pozitif hikayeleri getirmeleri ve bu hastalığın getirdiği ölümler yerine bu hastalıkla yaşayan, bu nedenle dışlanan ve damgalanan insanların öykülerini  aktarmaları olduğunu söylüyor. Yeni sezonun henüz yayınlanan bir fragmanı yok, ancak diziyle henüz tanışmayanlar için iştah açacağını düşündüğümüz ilk sezon fragmanını buraya bırakıyoruz.