Gang of Four ve Andy Gill anısına, özel bir kutlama albümü: “The Problem of Leisure”

1 Şubat 2020 günü zatürreye karşı verdiği savaşta yenik düşerek aramızdan ayrılan Gang of Four’un kurucusu ve ezber bozan gitaristi Andy Gill anısına özel bir toplama albüm hazırlandı. The Problem of Leisure: A Celebration of Andy Gill and Gang of Four isimli derleme 14 Mayıs 2021’de yayımlanacak.

Çift disklik albümde Gang of Four parçaları, grubun hayranı olan diğer müzisyenler tarafından yorumlanıyor. Fakat albümde hangi müzisyenlerin ve hangi parçaların yer alacağı bilgisi için, Andy Gill’in doğum günü olan 1 Ocak 2021’i beklememiz gerekiyor. Aynı gün albümün ilk teklisi de yayımlanacak: Rage Against The Machine gitaristi Tom Morello ve System of a Down solisti Serj Tankian’ın “Natural’s Not In It” cover’ı.

Tom Morello, Andy Gill’in tarihte gitar çalımını değiştiren birkaç müzisyenden biri olduğunu düşünüyor. Gang of Four’un müziği için “kışkırtıcı” ve “çığır açan” sıfatlarını kullanan Morello için Andy’nin müzisyenliği çok önemli bir ilham kaynağı.

The Problem of Leisure: A Celebration of Andy Gill and Gang of Four albümünün kapak tasarımında da grupla birçok kez çalışmış Damien Hirst imzası var. Sanatçının “Dog with Bone” isimli çalışmasının, aslında Andy Gill’in ölmeden önce üzerinde çalıştığı yeni Gang of Four albümü için seçildiği belirtilmiş. Damien Hirst, Gill’in bu seçimine dair şu yorumu yapıyor: “Bu görsel yetişkinlerin çocuk gibi hissetmesini sağlıyor ve Andy her zaman bunu kutlamak isterdi.”

Andy Gill’in partneri Catherine Mayer’ın özel anma projesini duyurduğu kısa video da Gang of Four’un YouTube kanalında paylaşıldı. Detaylar ve albümün basılacağı farklı formatları incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.