Glastonbury'nin 50. yaşını kutlayan sanal sergi

Londra’daki The Victoria & Albert Museum, dünyanın en büyük açık hava festivali olan Glastonbury’nin 50. yıl dönümünü, sanal bir sergiyle kutlamaya başladı. Müzenin 2014’ten beri koruyuculuğunu üstlendiği; fotoğraflar, posterler, biletler, mimari çizimler, çalma listeleri, soundscapeler ve çok daha fazlasını kapsayan geniş festival arşivi, bu sergide karıştırılabiliyor.

Festivalin bu sene gerçekleşmesi planlanan 50. yıl etkinlikleri, COVID-19 pandemisi nedeniyle belirsiz bir tarihe ertelenmişti. 22 Haziran’da başlayan çevrimiçi kutlamalar bir hafta boyunca sürecek. Koleksiyonu incelemek ve daha fazla ayrıntıya ulaşmak isteyenleri hemen The Victoria & Albert Museum’un web sitesine alalım.

Müze ayrıca, kişisel deneyimlerini festival tarihinin geniş ve zengin çizelgesinde eşleştirmek isteyenleri kendi Glastonbury anılarını paylaşmaya davet ediyor. Glastonbury organizatörleri “Festival onlarca yıllık yaratıcı, sosyal, politik değişime tanıklık ediyor ve anılarınız bu hikâyenin ayrılmaz bir parçası. Lütfen Glastonbury anılarınızı paylaşın ve V&A’in yedi günlük festivaline katılın” çağrısında bulundu.

Festivalin ilgililerine, kurucularından Michael Eavis ve kızı Emily Eavis’in ellerinden çıkan Glastonbury 50: The Official Story of Glastonbury Festival isimli özel baskıyı da önerebiliz. Bin katılımcılı yerel bir etkinliğin zamanla gerçek bir küresel fenomen haline gelme sürecini yetkililerinin gözünden anlatan çalışma, geçtiğimiz sene raflardaki yerini almıştı.

Yazı: Merdan Çaba Geçer