Glenn “SPʘT” Lockett (1951-2023)

Yazı: Güven Yalın

80’lerin ilk yarısında aralarında Minutemen, Black Flag, Hüsker Dü gibilerinin de yer aldığı pek çok punk grubunun kayıtlarının teknisyen ve prodüktörlüğünü üstlenerek yakın dönem müzik tarihine adını yazdıran Glenn “SPʘT” Lockett, 72 yaşında hayatını kaybetti. SPʘT’un bir süredir solunum yolu hastalıklarıyla mücadele ettiği, bir süre önce de felç geçirdiği açıklandı.


Kataloğunun büyük kısmında parmağı olduğu ilham verici etiket SST Records’ın sahiplerinden Joe Carducci, ikonik prodüktörün ölüm haberini duyurduğu açıklamasında  Glenn “SPʘT” Lockett’ı “Punk çağında bir grubu kaydetmeye dair doğal yaklaşımın mimarı.” sözleriyle tanımladı.

70’lerde haftalık Easy Reader dergisinde SPʘT mahlasıyla albüm kritikleri kaleme alan Lockett, 1979-1986 aralığında SST ailesinin simge gruplarıyla kayıtlar yaptı. Punk âlemine adım atmasına öncülük eden isimlerden birinin Black Flag gitaristi ve etiketin kurucusu Greg Ginn olduğu biliniyor. Nitekim SST bünyesinde yaptığı ilk kayıt, Black Flag’in 1980 çıkışlı Jealous Again EP’si.

Fotoğraf: SPʘT – Sounds of Two Eyes Opening

Yazının girişinde andığımız grupların yanı sıra Descendants, Meat Puppets, Misfits, Saccharine Trust ve Saint Vitus gibi ekiplerle de çalışan SPʘT, 1986’da SST Records’tan ayrıldı ve Austin, Texas’a taşındı. Burada edebiyat ve fotoğraf çalışmalarına ağırlık veren Lockett, 2014’te ilk fotoğraf kitabı Sounds of Two Eyes Opening’i ve beş yıl sonra da ilk romanı Decline and Fall of Alternative Civilization’ı yayımladı.

SPʘT 2022 sonlarında, ilk kez kendi parçalarını Bandcamp üzerinden yayımlamıştı. Biri beş parçalık bir EP, diğeri de tekli olan kayıtlara buradan ulaşabilirsiniz.