Beastie Boys'un punk damarının ağır bastığı “Aglio E Olio EP”si ilk kez dijitalde

Bildiğiniz gibi son aylarda Beastie Boys’un geçmişine ışık tutan yapımlar art arda yayımlanmış ve sıkı bir B-Boys nostaljisi rüzgârını beraberinde getirmişti. Spike Jonze’un yönetmenliğini yaptığı Beastie Boys belgeseli, yine Spike Jonze’un 90’lara ayna tutan Beastie Boys odaklı fotoğrafları derlediği kitabı bahar aylarında piyasaya çıkmıştı. Ayrıca 2019 boyunca Paul’s Boutique (1989), Ill Communication (1994), Root Down EP (1995) ve To The 5 Boroughs (2004) gibi klasiklerden oluşan seçki, farklı renkli yarı saydam 90’lar temalı plaklarla yeniden basıldı; Amazon Music yapımcılığındaki “Still Ill: 25 Years of ‘Ill Communication belgeseliyle grup, kült albümünün 25. yaşını kutladı.

Beastie Boys’un geniş arşivinden nadir bir güzellik de dijital platformlarda erişime açıldı. Ekibin hardcore / punk EP’si Aglio E Olio, 8 parçadan oluşuyor ve 11 dakika sürüyor. İtalyancada “sarımsak ve zeytinyağı” anlamına gelen Aglio E Olio, ismiyle en basit makarna sosuna gönderme yapıyor. EP, son derece yüksek tempolu parçalarla sade ve saf bir punk seçkisi sunuyor ve dinleyeni Beastie Boys’un punk köklerinin derinlerine indiriyor. Ill Communication’dan 1998 tarihli Hello Nasty’ye geçiş albümü olarak değerlendirilen Aglio E Olio’nun sürecini Mike D şöyle özetliyor: “Hello Nasty üzerine çalışmaya başladığımız ilk zamanlarda Awol (Suicidal Tendencies) da yakınlardaydı ve bize yardımcı oldu. Deneysel doğaçlamalar, sampling gibi çalışmalar sırasında, şarkı aranjmanlarını çok hızlı bir şekilde bir araya getirerek bir dizi hardcore parça çıkarttık. Devamında ben vokalleri yazmaya başladım. Bir süre sonra gelecek albümde yer alabileceğinden çok daha fazla sayıda hardcore parça çıkarttığımızı fark ettik ve bunları bir EP altında birleştirip yayımlamaya karar verdik.” 1995 yılında piyasaya sürülen albümdeki “Soba Violence” ve Miho Hatari ile The Doors’un “Light My Fire”ına yaptıkları cover, dijital yayında yer almıyor. 

Bu arada haberler burada da bitmiyor. Bir Beastie Boys nostaljisi daha yolda. Grubun kariyer retrospektifi olarak hazırlanan ve 20 ikonik Beastie Boys parçasından oluşacak derleme 23 Ekim’de yayımlanacak. Koca Beastie Boys kataloğundan 20 şarkı seçmek biraz zor olsa gerek!

Yazı: Biçem Kaya