Gloria de Oliveira ve Dean Hurley ile hafızanın dibinde

Alman-Brezilyalı görsel sanatçı ve müzisyen Gloria de Oliviera ile Twin Peaks müzikleri gibi David Lynch ile olan ortaklıklarıyla tanınan Amerikalı besteci ve ses tasarımcısı Dean Hurley yakında, Sacred Bones etiketi taşıyan Oceans of Time adlı bir albüm yayımlayacak. Geçtiğimiz aydan bu yana paylaşılan “Something to Behold” ve “All Flowers in Time”ı takip eden yepyeni bir teklide sıra. “Picture of a Picture”, ruhani vokalleri ve dinleyeni yaylıların kollarına atan atmosferik düzenlemesiyle dikkat çekiyor.

Hem tatlı bir rüyadaymış gibi hem de bir miktar ürkütücü tınlayan şarkının sözlerine Gloria De Oliveira’nın, Fransız Yeni Dalgası yönetmenlerinden Chris Marker’ın La jetée ve Sans soleil adlı filmlerini yıllar önce ilk kez gördüğünde aldığı kimi notlar yön vermiş. İlk yapım, çocukluğundan kalma bir görüntüyle lanetlenmiş birinin öyküsünü anlatırken ikincisi, “Her anı kendi efsanesini yaratabilir.” diyor. “Picture of a Picture” tüm bunlardan hareketle görüntü ve sesin; zaman, insan doğası ve kâinatın gizemlerini araştıran birer araç olduğu fikrine tutunarak ortaya çıkmış. 

Tıpkı “İnsanlar tarafından söylenenin aksine, filmlerde birinci kişiyi kullanmak bir alçakgönüllülük işareti olma eğilimindedir: Sunabileceğim tek şey kendimim.” diyen Chris Marker gibi Gloria de Oliviera da sanatta kişisellikten yana. Öyle ki “Picture of a Picture” da insanın, kendisini kopmuş bir ilişkinin parçaları ve ona eşlik eden çatlak bir kimlik duygusunun ortasında bulmasının çok kişisel yansımalarına tanık ediyor. 

Klipte kimlerin parmağı var?

Şarkının hem masalsı hem de kasvetli bir atmosfer yaratan klibinin yapımında Gloria de Oliviera’ya iki kişi daha katılıyor. Biri, Boy Harsher’ın “Send Me A Vision” ve Konstantin Unwohl’un “In Rom” parçalarının 16 mm siyah beyaz videolarındaki imzasıyla sanatçının radarına giren Christopher Gorski. Gloria de Oliviera, Gorski’nin selüloit ve ışığı bir ressamın tuval ve yağlı boyası gibi kullanmasından çok etkilenmiş. 

Bir şeyin sonuna gelip, uçsuz bucaksız bir bilinmezliğe adım atmış gibi hissettiren klibin emekçilerinden bir diğeri olan yardımcı yönetmen Seda Kaçak ise geçmişin izleri, hatıralar odaklı bir başka video klip olan “To Recall”da da Gloria de Oliviera ile birlikte çalışmış. “Kişisel anılar arasında bir zaman yolculuğu” sözleriyle tariflediği anlatıya dâhil olarak bu temaları derinden keşfedebilmek Kaçak için çok özel bir deneyim olmuş.

Gloria de Oliviera ve Dean Hurley’nin onları ayıran Atlantik Okyanusu arasında bir yıl boyunca bir tür müzikal mektup arkadaşlığı yaparak meydana getirdikleri Oceans of Time, fiziksel ve soyut dünyalar arasındaki perdenin inceldiğini hissettirmek niyetinde. Tadımlıklar fazlasıyla iştah kabartıyor; devamı 16 Eylül’de.