''Godzilla''nın yapımcıları, Nacho Vigalondo'nun yeni filmi için dava açtı

Geçtiğimiz günlerde İspanyol yönetmen Nacho Vigalondo, kendi deyimiyle Godzilla ve Being John Malkovich‘in buluştuğu yeni filminin detaylarıyla gündeme gelmişti. Anne Hathaway’in başrolünde oynayacağı Colossal isimli filmin yönetmeni ve yapım şirketine, Godzilla‘nın film haklarını elinde bulunduran Toho tarafından dava açıldı.

Filmde Hathaway’in canlandıracağı Gloria karakteri, Tokyo’da ortaya çıkan devasa kertenkele ile ruhsal bir bağı olduğunu keşfedecek. Japon film şirketi Toho’nun açtığı dava, İspanyol yönetmen ve Voltage Pictures’ın başını ağrıtacak gibi gözüküyor. Zira telif problemleri ve patent ihlali gibi konularla mahkemeye başvuran Toho, Cannes’da satışa çıkan filmin tanıtımlarında Godzilla isminin geçtiğini ve Voltage Pictures’ın kendi başına bir Godzilla filmi yapmaya kalktığını vurguluyor.

Colossal filmindeki yaratığın hedefinin, Godzilla‘nın sıklıkla hedef aldığı Tokyo olması da Toho’nun davasında özenle altını çizdiği detaylardan biri. Ayrıca Vigalondo’nun filmle ilgili yaptığı açıklamalarda da Godzilla‘yı sıklıkla anması, Toho’nun pek hoşuna gitmemiş. Şirketten yapılan açıklamada bir başkasına ait entellektüel bir mülkün haklarının, böylesine apaçık bir şekilde ihlal edilmesinin başlı başına yanlış olduğu ve Vigalondo ve Voltage Pictures’ın bu durumun gereklerini yerine getirmek zorunda olduğu belirtildi.