5 adımda Gorillaz ve Cracker Island albümü

Yazı: Eylül Ege

İlk teklisi “Clint Eastwood”un üzerinden geçen tam 22 yılın ardından, Damon Albarn ve Jamie Hewlett ortaklığından çıkan İngiltereli sanal müzik grubu Gorillaz’dan yeni bir uzunçalar geldi: Cracker Island. Vokalist 2-D, basçı Murdoc Niccals, davulcu Russel Hobbs ve Japon gitar dahisi Noodle’dan oluşan Gorillaz kadrosu, kliplerden takip ettiğimiz kadarıyla Silver Lake’e taşınmalarının ardından bir polis gözetiminde, bir okültist güçlerin elinde.


Dinlemeye açıldığı 24 Şubat’tan üç gün sonra Parlophone Records etiketiyle bir deluxe versiyonu da yayımlanan albümü 5 başlıkta inceledik.

Zemin

Çerçevesi Güney California’da geçirilen süre boyunca çizilen Cracker Island, Damon Albarn’ın İzlanda, Mali ve Çin’e yaptığı önceki kayıt gezilerindeki gibi yerel sahnelere, oraların seslerine de giren, tür anlamında yelpazeyi geniş tutsa da kökünü 80’leri sound’una bağlayan bir koleksiyon. Albarn’ın Londra’daki stüdyoya eşlik eden Los Angeles macerasında; Sia, Adele, Foo Fighters gibileriyle çalışan yıldız prodüktör Greg Kurstin de albümü yaratan ekibe katılmış.

Duygu

Greg Kurstin’in synthesizer koleksiyonu Damon Albarn tarafından ince ince kurcalanmış. Bu mesai sonucunda elde edilen parlak müzikal tonlar, Albarn evreninde alışkın olduğumuz melankoliyle birbirini dengeliyor albüm boyunca. Yalnızlığı taşıma biçimleri, ilişkilerdeki mesafelenmeler, artık yüzleşilmesi gerekenler gibi her insanın hayatından gelip geçmiş çeşitli hâllerin bıraktığı duygular etrafında örülmüş bir kayıt Cracker Island. Russell Hobbs, koleksiyonun; fitilli kadife, uzun saçlar, havuz partileriyle farklı bir zamandan, belki de 1979’dan seslendiğini söylüyor.

İşlev

İnsanların güncel popüler kültüre kapılıp, bireysellik duygularını kaybetmesi; albümün eleştiri malzemelerinden biri. Cracker Island, herhangi bir yerde kendiliğini unutmadan kalabilmenin kimi bedeller ödemeyi mecbur kıldığı imasında bulunurken direnmek vazgeçmeyerek dinleyenlerini umuda yönlendiriyor.

Sözler

Yorgunluk, bir türlü derinleşemeyen tedirgin uykular, sıkışmak, kaybolmak ve sonunda kendini iyileştirici bir atmak için karar verecek güce ulaşmak… Cracker Island’da sözler genelde bu hatta ilerliyor; döngü tekrar ediyor.

Etki Alanı

Yolculuğu boyunca Elton John’dan Little Simz’e, MF Doom’dan Grace Jones’a, slowthai’den Kali Uchis’e pek çok yetenekli müzisyenle birlikte üreten Gorillaz, farklı kimliklere hitap eden bu yıldızların dinleyicilerine de ulaşarak etki kalanını giderek genişletti; Spotify verilerine göre dünyada en çok dinlenen 82. grup olarak anılıyor. 

Gorillaz’ın sekizinci stüdyo albümü Cracker Island, konuk kadrosuyla bile başlı başına heyecan vesilesi olmuştu. Thundercat’in ayaklandıran groove’u, Humanz Choir üyesi Adeleye Omotayo’nun sihirli vokalleri ve Tame Impala’nın uçucu prodüksiyon yaklaşımının izleri burada. Elbette bitmiyor; Stevie Nicks, Bootie Brown, Bad Bunny, Beck, Del The Funky Homosapien, MC Bin Laden, De La Soul ve Dawn Penn de içeride.