Gözlerinize inanın: “The Matrix: Resurrections”dan ilk fragman

Lana ve Lilly Wachowski’nin reji maharetleri ve entelektüel birikimleriyle hayata geçirdikleri; sayısız sanat yapıtı, mitoloji, dinler tarihi ve felsefi akımlara dair referanslarla örülü, gerçek bir sinema klasiği olan The Matrix’in (1999) üzerinden 20 seneden fazla zaman geçti. Devam filmleri The Matrix Reloaded ve The Matrix Revolutions ile bir üçlemeyi başlatan bilim kurgunun popüler kültüre yansımalarını, farklı jenerasyonlarda yarattığı tesiri, türe olan katkılarını tartışmak mümkün değil.

2012’den beri süren “Seri, yeni bir filmle devam eder mi?” spekülasyonları 2019’da gerçeklik kazandı ve Warner Bros. çalışmalara başlandığını resmen duyurdu. Geçen onca sürenin ardından, gösterim tarihine bu kadar az zaman kalmışken filmin üzerindeki sır perdesinin aralanmamış olması fazlasıyla kafa karıştırıyordu ki The Matrix: Resurrections’ın gözümüz yollarda beklediğimiz fragmanı sonunda teşrif etti.

Yönetmen koltuğuna bu kez Lana Wachowski’nin tek başına oturduğu yapımda Keanu Reeves (Neo) ve Carrie-Anne Moss (Trinity) ikonik rollerine dönüş yapıyorlar. Geçtiğimiz sene verdiği bir röportajda “Harika bir yönetmenimiz var. İlham verici bir aşk hikâyesi ile güzel bir senaryo yazdı. Bu farklı bir versiyon; bir uyanma çağrısı ve harika bir aksiyona sürüklüyor.” demişti Reeves. Kadroda ayrıca Yahya Abdul-Mateen, Jonathan Groff, Neil Patrick Harris, Jada Pinkett Smith, Priyanka Chopra Jonas, Christina Ricci, Toby Onwumere ve Jessica Henwick gibi yüzler bulunmakta.

Serinin 4. halkasının San Francisco ve Berlin’de başlayan çekimleri 2020’nin mart ayında küresel salgın sebebiyle durmuş, vizyon tarihi bir sene ileriye atılmıştı. Her ne kadar tamamlanmasının 2022’yi bulabileceği söylense de korkulan olmadı, filmi bu yılın sonunda izleyeceğiz. Bir aksilik olmazsa eğer The Matrix: Resurrections’a 22 Aralık 2021’de kavuşuyoruz.

Yükleniyor...