30 yılın ardından, Greg Capullo yine Marvel için çiziyor

Yazı: Deniz Özöztürk

Ünlü çizgi roman sanatçısı Greg Capullo, 30 yıl aradan sonra tekrar Marvel evrenine adım atıyor. Geçtiğimiz günlerde Mark Millar’ın Millar Time podcastinde konuşan Capullo, Marvel’da şimdilik bir projede yer almayacağını, sadece kapak çizeri olarak çalışacağını söyledi. 

Resmî Instagram hesabından yaptığı paylaşımlarla, 2000’lerde başladığı The Creech serisinin devamı için çalıştığı bilinen Greg Capullo, tekrar Marve ile çalışmaya başlamasını şu sözlerle açıkladı: “Marvel uzun zamandır bana yaklaşıyordu ve genel yayın yönetmeni Chester B. Cebulski ile sık sık karşılaşıyorduk. İşi kabul ederken onlara bir proje yapacağımızı fakat başlangıç için sadece kapak çizerliği yapmak istediğimi söyledim. Çünkü The Creech benim öncelliğim olmalı, halletmem gereken 110 sayfadan 25’ini çizdim ve önümde çok yol var.” 

Mark Millar’la sohbetinde gençlik yıllarında Marvel’da bir iş kapmak için çok uğraştığını anlatıyor. Orada geçirdiği yıllarda örnek aldığı kişilerden pek çok tavsiye topladığını ve çizgi roman mekaniğiyle ilgili çok şey öğrendiğini anlatan Greg Capullo, günümüz Marvel’ının yıldız yazarlarından Donny Cates’le detayları gizli tutulan bir proje üzerine çalışmakta. Yakın gelecek projeleri arasında çizgi roman üzerine bir makale kitabı da varmış.

Greg Capullo, en son 90’ların başlarında Quasar ve X-Force gibi serilerle Marvel evreninde görünmüştü. Sonrasında eski Marvel çalışanı ve Image Comics’in kurucusu Todd McFarlane, yazarı olduğu Spawn serisinin çizerliğini yapmak için kendisini ikna etmişti. Capullo’nun yazarı ve çizeri olduğu The Creech serisi de  bu yayınevinde başlamıştı.

Çizer için sıradaki durak DC Comics olmuş ve buradaki çalışmalarıyla en ünlü Batman çizerlerinden biri olmuştu. Batman Vol.2 / Vol.3, Batman: Last Knight on Earth, Dark Nights: Metal ve Dark Nights: Death Metal gibi maceralar, Greg Capullo çizimleriyle hayat buldu. Yine McFarlane’le çalıştığı son yayını Batman / Spawn crossover’ı da 1 Aralık 2022’de yayımlanmıştı.

Çizgi romanların yanı sıra albüm kapakları da yapan Capullo’nun kataloğunda; Iced Earth’ün  The Dark Saga ve Something Wicked This Way Comes albümleri, Korn’un meşhur Follow the Leader’ı ve Disturbed’ün Ten Thousand Fists’i yer almakta.