Guillermo del Toro ve kapkara Pinokyo uyarlaması

Geppetto Usta rolünü Tom Hanks’in üstlendiği Disney’in Pinokyo uyarlaması, İtalyan yazar Carlo Collodi’nin 1881 yılında kaleme aldığı klasik hikâyenin önümüzdeki dönemde izleyeceğimiz tek uyarlama değil. Masalsı bilim kurgu harikası Pan’s Labyrinth, Oscar ödüllü The Shape of Water, popüler kültürde yükseliş yaşayan Pacific Rim ve atmosferiyle büyük beğeni toplayan Hellboy uyarlamalarının yönetmeni Guillermo del Toro da bir Pinokyo filmi üzerine çalışmakta. 

Guillermo del Toro ve ekibinin, Pinokyo’nun stop-motion animasyon versiyonu için çalışmalara başladığının haberi ilk olarak 2008’de gündeme gelmişti. Geçtiğimiz haftalarda da prodüksiyonunu Netflix’in üstlendiği müzikalin hikâyesinin İtalya’nın Mussolini döneminde geçeceğinin haberleri duyulmuştu. Robert Zemeckis’in Disney çatısında hayata geçirdiği Pinokyo’ya kıyasla Guillermo del Toro elinde çok daha karanlık bir uyarlama hazırlandığı da yönetmenin son açıklamalarıyla kesinlik kazandı.

Del Toro, Rotten Tomatoes’a verdiği röportajda bu karanlık Pinokyo uyarlamasında nelerle karşılaşacağımıza dair kimi ipuçları verdi. Hikâyenin orijinal hâlindeki ahlaki temelleri yıkarak onu bir çocuk öyküsü olmaktan çıkardığından bahsediyor yönetmen. 

Pinokyo / Guillermo del Toro
İnsanı insan yapan şey nedir?

Yönetmen Pinokyo hikâyesini özünde Frankenstein’a benzetiyor. İki hikâyenin temeli de insan elinden çıkan, bu yüzden de canlı kanlı olamayan ve bütün yaşama amaçları insan olma arzusuna dayanan karakterlerin yaşadıkları zorluklara dayanıyor. Pinokyo’nun stop-motion uyarlamasında da del Toro, insanı neyin insan ve neyin kukla yaptığının üzerinde durmuş.

Faşist Mussolini rejiminin etkisini gösterdiği İtalya’nın 1930’larında geçen karanlık bir hikâye izleyeceğiz. Ama del Toro bunu eğlenceli ve müzikal bir anlatımla sunacağını söylüyor. Karanlık ve şiirsel fantastik evrenler yaratma konusundaki yeteneğini birçok kez ispatlamış yönetmenin Pinokyo’yu da bu tür bir düzlemde hayal etmesi şaşırtıcı değil elbet.

Del Toro’nun müzikal animasyon uyarlamasının bu yılın sonlarında vizyona girmesi planlanıyor. Filme dair somut gelişmelerin yaşandığı 2020 yazında Ewan McGregor’un Jiminy Cricket’i seslendireceğini öğrenmiştik. Cate Blanchett, Christoph Waltz, Finn Wolfhard, Tilda Swinton, Tim Black Nelson, Ron Perlman, John Turturro, Burn Gorman, Gregory Mann ve David Bradley gibi isimlerin yer aldığı, sıkı bir seslendirme kadrosu oluşturulduğunu da ekleyelim.  

Yazı: Elif Çelik