Guillermo del Toro’nun yapımcılığında, western soslu bir kurt adam filmi

Korkuyu fantastik dokularla harmanlamayı seven, başta Pan’s Labyrinth, Hellboy, Crimson Peak ve 2018’de En İyi Film Oscar’ını kapan The Shape of Water ile kendi çizgisini çeken Guillermo del Toro en son geçtiğimiz haftalarda Türkiye’de de vizyona giren Scary Stories to Tell in the Dark’ın da senaristliği ve yapımcılığını üstlenmişti.

Amerika’da şu an sınırlı sayıda salonda vizyonda olan, Meksika’daki bir uyuşturucu kartelinin ortasında kalan beş çocuğun gözünden fantastik bir anlatı izlettiren Tigers Are Not Afraid’in yönetmeni Issa López, görünen o ki del Toro’nun da dikkatini çekmeyi başarmış. Nitekim Guillermo del Toro, López’in yönetmenliğini üstleneceği yeni bir kurt adam-western filminin yapımcılığı için kolları sıvadı. López, del Toro ile birlikte çalışacakları yeni proje için heyecanını şöyle anlatıyor:

“Evet, yalnızca Tigers Are Not Afraid’le başarılı olmakla kalmadım, artık Guillermo del Toro ile de bir filmim var. Bana ’Bundan sonra ne yapmayı planlıyorsun? Hadi birlikte bir şeyler yapalım!’ dedi ve duyduklarıma inanamadım. Böylece western soslu doğaüstü bir kurt adam filmi üstüne çalışmaya karar verdik. Western bir kurt adam hikâyesi! Gerçekten bu konuda çok heyecanlıyım. Senaryoyu ben yazdım ve o bayıldı, şimdi de filmi çekmek için hazırlanıyoruz. Mesele şu ki piyasada dahice yapılmış, parlak bir kurt adam filmi yok. Bu tarz filmler arasında en başarılı olanı An American Werewolf in London. Artık bu janra yeni bir soluk kazandırmanın vakti geldi. Odaklanmak istediğimiz kısım, içimizde bulunan canavarı kontrol altında tutmaya çalışan varlığın ne olduğu ile ilgili. Aslında amaç bu kadar basit ve bence bu konu insanlıkla, özellikle de içinde yaşadığımız şimdiki zamanla oldukça bağdaşıyor.”

Proje hakkında açıklanan bilgiler şimdilik sınırlı olsa da Guillermo del Toro, arkası kesilmeyen yeni duyurularla önümüzdeki yıllarda da sinema endüstrisinde aktif rol almaya devam edeceğe benziyor. Oscar’lı yönetmenin yakın zamanda görebileceğimiz çalışmaları arasında 2021’de Netflix’te izleyeceğimiz, Mussolini İtalya’sını kendine fon edinen stop-motion animasyon Pinocchiove 1947 yapımı Nightmare Alley’nin Bradley Cooper’ın baş rolde olduğu yeniden çevrimi var.

Yazı: Deniz Atakan Gürbüz