Güneş Özgeç ile zorlamanın faydasızlığı: Olmuyor

Yazı: Eylül Ege - Fotoğraf: Merve Terzioğlu

Geçtiğimiz nisanda, birlikte inşa ettikleri zehirli köşkün içine yerleşmiş iki kişinin ilişkisini anlattığı “toksik” şarkısını paylaşan Güneş Özgeç, önümüzdeki ilkbaharda yayımlamayı planladığı ilk uzunçalarından önce bir tekli daha dinlemeye açtı: “Olmuyor”.

Güneş Özgeç’in sonik dünyasından aşina olduğumuz hem sade hem oyuncaklı, hem puslu hem ışıltılı tınılar arasında yara almış bir ilişkiye uzaktan bakıyor, anılar arasında yürüyoruz âdeta. “Denedim hiçbiri yaşanmamış gibi devam etmeye. Ama olmuyor.” sözleri; büyü bir kere bozulunca, hayal kırıklığı çok büyük olunca, onarmak istemenin yetmeyebildiğini hatırlatıyor. Hayat işte; bazen oluyor, bazen de olmuyor. Yaşama duyulan hevesi, geleceğe dair umudu kaybetmemek gerekiyor. Müzisyenin şarkıya dair düşünceleri şöyle:

”Geçmişin hüznü, bugünün sevincini derin, rüyasal ses dünyası ile beraber ilerleyen bir ritmik örgü ile yansıtmaya çalıştım. Akustik ve elektronik enstrümanları harmanladım, yaylı çalgılarla yaşamın sıcaklığı ve beklenmedik yanını vermek istedim.”

Temmuz 2021’e tarihlenen “Bence Gerçek Hepsi”den bu yana şarkılarının tüm aranje ve prodüksiyonunu tek başına üstleniyor Güneş Özgeç. “Olmuyor”un da sözü, müziği, tüm enstrümanlarının çalımı, aranjesi ve prodüksiyonu bizzat kendisine ait. Parçanın miksleri Alp Turaç, mastering işlemleri ise Erdem Helvacıoğlu tarafından yapılmış. Harika fotoğraflar Merve Terzioğlu, çiçeklerle donatılmış kapak görseli ise Deniz Bankal imzalı.

Bu arada, Bant Mag. Havuz / Bina’da Güneş Özgeç sunumuyla gerçekleşen konserli söyleşi programı Ayda Bir Güneş’in sıradaki buluşmasına çok az kaldı. 23 Kasım’da konuğumuz: Kutay Soyocak. Detaylar burada.