Günün kısası: Bye Little Block! (2020)

Yazı: Melis Tire

Yaşadığınız yerden ayrılmak zorunda kalmak tarifi zor pek çok ruh hâlini bünyeye sıkıştıran bir deneyim. Dört duvar arasında birikenleri sırtlamaya çalışmak ya da kapıyı üzerine kitleyip arkada bırakmak hiç kolay değil. Macar sinemacı Éva Darabos da büyüdüğü mahalleye vedasını, tuhaflıklarla bezeli bir kısa animasyona aktarmış. 2020’de bir mezuniyet projesi olarak hayat bulan ve dünya çapında bir festival favorisine dönüşen Pá, kis panelom! / Bye Little Block!, artık Vimeo’da erişime açık. 

Filminin ortaya çıkış sürecini şu sözlerle özetliyor Darabos: “Bye Little Block!, içinde büyüdüğüm, sevdiğim yere gerçeküstü bir veda hakkında. Bu tipik Orta / Doğu Avrupa mahallesinin ilginç atmosferi ve tüm karakterleri bana her zaman ilham verdi.” 

Balkondan dökülen bir gözyaşı damlasının mahalleyi turladığı, evden çıkmanın envai çeşit versiyonunun mümkün olduğu, kaydırakların kara deliklere bağlandığı bir terk etme eylemini deneyimletiyor bu harika kısa. Animasyon stili olarak olmasa da kurgusu itibarıyla David O’Reilly’nin The External World’üyle benzerlikler taşıdığını söylemek mümkün.