Günün kısası: Joana (2024)

Yazı: Melis Tire

Yaklaşık 10 yıldır reklam filmleri, video klipler ve kişisel projeleri için karışık teknik animasyonlar üreten İspanyol sanatçı Antoni Sendra, PODENCO mahlasıyla da tanınıyor. Son kısa film işi Joana, bilgisayar başından uzaklaşıp bir şeyler yaratma arzusuyla ortaya çıkmış bir tutku projesi.

Yaklaşık iki buçuk dakika uzunluğundaki kısa, adını ve ilhamını Sendra’nın altı yaşına giren kızı Joana’dan alıyor. Telefonuna kaydettiği ses kayıtlarını, Gianluigi Toccafondo’dan esinlenerek her karenin tek tek resimlendiği rotoskop tekniğiyle birleştirerek Joana’nın bir portresini ortaya çıkarıyor. Nihayetinde 6 ayda tamamlanan Joana kısası için 2 binden fazla kare çizmiş Sendra. İzleyeceğiniz her saniye, 12 resimden oluşuyor. 

Joana nelerden hoşlanır? Ne gibi hayaller kurar? En sevdiği kostüm hangisi? Bu sorular ışığında aslında büyümeye ilişkin bir içsel döküm yapıyor Antoni Sendra. Yaş aldıkça hayal dünyası ve gerçeklik arasındaki uçurumun nasıl genişlediğini betimliyor bu kısasıyla. Luis Llácer ortaklığıyla animasyonlaştırdığı projenin müziklerini de yönetmenin sıklıkla birlikte çalıştığı Carles Chiner bestelemiş.