Gus Van Sant moda dünyasına daldı

Defilelerin büyük oranda iptal olmasının ardından bazı markalar yeni tasarımlarını tanıtmak için sinematik anlatıma yöneldi. Luca Guadagnino’nun çektiği Salvatore Ferragamo biyografisinin Venedik Film Festivali’nde ses getirmesinden sonra, bu yöndeki yeni atılım Gucci’den geldi. Good Will Hunting ve Milk filmlerinin Oscar adayı yönetmeni Gus Van Sant, Gucci’nin yaratıcı yönetmeni Alessandro Michele ile iş birliği yaparak markanın yeni koleksiyonunu tanıtıyor. Karşımızda Ouverture of Something That Never Ended adlı yedi bölümlük bir kısa film serisi var. 

16 Kasım Pazartesi itibariyle her gün bir bölümü yayımlanan seri, Roma’da sadece 20 günde çekildi. Gerry, Elephant ve Last Days filmlerini sıkışık tarihlerle ve doğaçlama repliklerle çeken Gus Van Sant için bu stresli çalışma temposu yeni bir şey değil. 

Billi Eilish ve Kim Gordon parçaları duyuyoruz

İtalyan oyuncu Silvia Calderoni’yi merkezine yerleştiren Ouverture, zarif ve tarz sahibi bir kadının sürreel rastlaşmalarla bezenen rutinine odaklanıyor. Yer yer gözümüze çarpan Gucci modellerinin taşıdığı kıyafetler bir reklam unsuru olmanın ötesinde, filmin rüyamsı atmosferini destekleyen dekor görevi görüyor. Canlılığı aşırıya kaçmayan renk paleti de Silvia’nın bulundugu mekânların bohem şıklığını destekliyor. Billie Eilish, Florence Welch ve Harry Styles’ın modellerin arasına karıştığı filmlerde Billie Eilish ve Kim Gordon parçaları duyuyoruz.

“Bilgisayar ekranlarına yutulan sinemayı” kurtarmak için moda ve sinema iş birliğini bir fırsat olarak gören Gus Van Sant’ın, modayla ilgili bir film projesi daha yolda. Amerikalı yazar Michael Chabon’un makalesinden esinlenerek yazdığı The Prince of Fashion, oğlunu moda haftası için Paris’e götüren bir babayı konu ediyor. Başrolde Will Ferrell var.

Yazı: Cansu Çubukçu