Gyða Valtýsdóttir ve sevimli kedi yavruları

Bant olarak konser düzenlemeye başladığımız ilk yıllardan beri farklı iş birlikleri ve solo performanslarıyla İstanbul’da sıklıkla ağırladığımız Gyða Valtýsdóttir, Brooklyn’de depresif kış günlerinde başlayıp İzlanda’da parlak yaz günlerinde tamamlanan yeni albümü için gün sayıyor. Dördüncü solo Gyða Valtýsdóttir albümü olacak Ox, 3 Aralık’ta yayında. Bu, İzlandalı müzisyenin tamamı kendi bestelerinden oluşan ikinci uzunçaları.


Büyüleyici deneysel pop grubu Múm’un üyelerinden biri olan Gyða Valtýsdóttir, aralarında Colin Stetson, Damien Rice, Josephine Foster, TSU! ve Kira Kira’nın da bulunduğu pek çok müzisyenin çeşitli albümlerine de kendine has dokunuşlarıyla renk kattı. Paolo Sassanelli ve Ari Alexsander Ergis gibi yönetmenlerin filmleri için müzikler besteledi.

Epicycle (2017), Evolution (2018) ve Epicycle II (2020) albümlerini takip eden Ox, kişinin hem karanlık hem aydınlığı benimseyebilmesinden almış ilhamını. Pandemi döneminde yaratılmış birçok diğer albüm gibi, Gyða Valtýsdóttir de şarkı yazmaya kendisi için bir iyileşme pratiği olarak yaklaşmış. Neticede ortaya hipnotik ve başka dünyaları çağrıştıran seslerin hâkim olduğu bir koleksiyon çıkmış. Yeni albümüyle, şarkı yazımının bir nevi büyü olduğunu bir kez daha kanıtladığı görüşünde.

Gyða Valtýsdóttir - Ox

Ox kayıtlarında Kjartan Sveinsson (Sigur Rós), Indre Jurgelevičiūtė & Bert Cools (Merope) Alex Sopp, Doug Wieselman, Julians Sartorius gibi konuk müzisyenler de yer alıyor. Dokuz şarkılık albümden bünyede masaj etkisi yaratan taptaze bir tadımlık da paylaşıldı. Şarkının ismi “Cute Kittens Lick Cream”. Yani “Sevimli kedi yavruları krema yalıyor”. Bizzat Gyða Valtýsdóttir tarafından yönetilen klibinde de şarkı ismiyle örtüşen bir seyir söz konusu. Albümün fitilini ateşleyen evde ve izole olma hâline de temas ediyor aynı zamanda.

Son olarak Ekim 2019’da Bant Mag. Havuz / Bina’da konuğumuz olan Gyða’nın, G Y D A mahlasıyla yayımladığı Evolution albümünde yer alan “í Annarri Vídd” parçası için Mu Tunç yönetmenliğinde Çeşme’de bir klip çekilmişti.