Haftalık gezegen ahvâli: 10-16 Şubat 2014

Venezüella’da hükümet karşıtlarının protestosunda 3 kişi vurularak öldürüldü, muhalefet liderlerinden biri hakkında yakalama kararı çıktı. İtalya’da görevi bırakan Başbakan Letta istifasını şampanyayla kutladı, Roma’da hapisten kaçan iki mahkûm psikolojik sorunlarını çözünce geri dönecekleri notunu bıraktı. Almanya’da çocuk pornosuyla ilgili operasyon yapılacak bir milletvekiline önceden bilgi sızdıran Tarım Bakanı istifa etti, Lancet adlı bir bilimsel dergideki raporda dünyadaki kadınların yüzde 14’ünün kendi partnerleri dışında biri tarafından cinsel saldırıya uğradığı yazıldı, Facebook kullanıcılarına 49 yeni cinsel tercih arasından 10 farklı cinsiyet tanımı seçme hakkı verildi. Romanya parlamentosuna yunuslara insanlarla eşit haklar verilmesi için önerge sunuldu. Suriye’deki IŞİD militanlarının 5. yüzyıldan kalma bir Bizans mozaiğini havaya uçurdukları ortaya çıktı, Suriye’de iç savaşta ölenlerin sayısı 140 bini aştı, Nijerya’da Boko Haram militanları bir köy basıp 100’den fazla kişiyi katletti. Güney Afrika’da çöken bir altın madenindeki 200’den fazla kaçak göçmen işçi tutuklanmak yerine göçükte kalmayı tercih etti. Avrupa Birliği, göçmen sayısına kısıtlama getiren İsviçre’yle öğrenci değişim programlarına ara verdi, iltica etmek isteyen bir Etiyopya Havayolları pilotu kullandığı yolcu uçağını İsviçre’ye indirdi. Yunanistan’da işsizlik oranı yüzde 28’e yükseldi, İngiltere’de muhalefet daha fazla genç istihdam etmeleri için striptiz kulüplerine hükümetten ödenek bağlandığını keşfetti.

1996’daki Özdemir Sabancı suikastının hiç bulunamayan zanlısı Yunanistan’da gözaltına alındı. 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında Halkbank Genel Müdürü de dâhil 14 kişi daha tahliye edildi, tüm şüphelilerle ilgili yurtdışı yasakları ve malvarlığı tedbirleri kaldırıldı. Taksim Dayanışması hakkında hazırlanan fezleke, hangi suçu işlemek için örgüt kurulduğu anlaşılamadığı için mahkeme tarafından savcılığa iade edildi. Ankara Başsavcılığı, ODTÜ’de ağaç fidanı diken göstericiler hakkında kamyonların geçişini engellemek suçundan dava açtı. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu hakkında kanunun kabul edildiği TBMM Genel Kurulu’nda yumruklar konuştu, bir milletvekilinin burnu kırıldı. Bir ankete katılan 1476 hâkim ve savcının 26’sı mesleklerinde mutlu ve huzurlu oldukları cevabını verdi. Muhteşem Yüzyıl izleyen bir adam Kanuni Sultan Süleyman, Hürrem Sultan ve Rüstem Paşa hakkında suç duyurusunda bulundu ve Şehzade Mustafa’ya otopsi yapılmasını istedi. Nymphomaniac filminin İstanbul’daki basın gösteriminde sevişme sahneleri buzlandı, Adana ve Hatay’da durdurulan TIR’lara yayın yasağı getirildi, Maliye Bakanlığı RTÜK’e 8 milyon lira ceza kesti. Sınır Tanımayan Gazeteciler’in 2014 Dünya İfade Özgürlüğü Endeksi’nde 180 ülke arasında Türkiye’nin 154’üncülüğü değişmedi.

120 günlük suyu kaldığı açıklanan İstanbul’da yaşayan 14 milyon kişinin sadece 2 milyonunun şehir nüfusuna kayıtlı olduğu hesaplandı. Brezilya’da 142 şehirde su kullanımı karneye bağlandı, Burundi’deki sağanak yağmurlardan meydana gelen sellerde 50’den fazla kişi boğuldu. Cezayir’de asker yakınlarını taşırken kar fırtınası yüzünden düşen 78 yolculu uçaktan kurtulan olmadı, Japonya’daki kar fırtınalarında 12 kişi dondu, ABD’nin güney eyaletlerinde yüzbinlerce evi elektriksiz bırakan dev kar fırtınası Kanada’ya ilerledi. Avustralya’da Sydney Üniversitesi’nden bilimi insanları 10 dakika soğukta titremenin 1 saatlik egzersizle aynı kaloriyi yaktığını, ABD’de Tennessee Üniversitesi’ndeki araştırmacılar timsahların ağaçlara tırmanabildiğini, Almanya’da Tübingen Üniversitesi’nden bir bilim insanı Nazilerin sıtma bulaştırılmış sivrisinekleri biyolojik silah olarak kullanma yolları aradıklarını buldu. Dünya Sağlık Örgütü 2000 yılından bu yana dünyada kızamıktan ölenlerin yüzde 78 azaldığını, hâlen günde 330 çocuğun bu hastalıktan öldüğünü açıkladı. Belçika parlamentosu çocuklara ötenazi hakkını onayladı. Kocaeli’nde kanser hastası bir çocuk için toplanan para çocuğu okuyup üfleyerek iyileştirmeyi teklif eden kişiler tarafından çalındı. ABD’li “çocuk oyuncu” ve büyükelçi Shirley Temple 85 yaşında öldü, naylon çoraplar 75 yaşına bastı.

Doruk Yurdesin

Foto: Yukarı Nil Eyaleti, Güney Sudan. Sobat nehri kıyısında balık temizleyen bir kadın ve artıkların peşindeki şahin. Goran Tomassevio – Reuters