Haftalık gezegen ahvâli: 19-25 Mayıs 2014

Tayland’da 1932’den beri 11’inci kez yönetime el koyan ordu, sokağa çıkmayı, hükümet yanlısı ve karşıtı her türlü protestoyu, politik gruplara ait televizyonları yasakladı, mahkemenin görevden aldığı eski Başbakan Yinglak Şinawatra’yı tutukladı, Genelkurmay Başkanı kendini Başbakan ilan etti ve bunun bir darbe olmadığını açıkladı. Brezilya’da 100’den fazla şehirde 1 milyondan fazla kişi Dünya Kupası’na yapılan devlet harcamalarını protesto için sokağa döküldü, polis gaz ve plastik mermiyle müdahale etti, yollar tıkandığı için kızan bir sürücü bir genci ezip öldürdü; maaşları protesto eden polis 14 eyalette bir günlüğüne iş bıraktı. Türkiye’de İstanbul’da bir cemevindeki cenazeye katılan bir adamın başından vurulmasından sonra 14 polisin silahı incelemeye alındı, çıkan olaylarda bir kişi daha öldü. Çin’de Sincan’da başkent Urumçi’deki bir bombalı saldırıda 31 kişi öldü, Hubei eyaletinde bir ilkokulu basan satırlı bir adam sekiz çocuğu yaraladı, Heilongjiang eyaletinde gökten yere üç belirsiz nesne düştü, ülkenin madencilik sektöründeki en büyük şirketlerinden Hanlog Group’un sahibine ve kardeşine organize suç örgütü kurmak ve yönetmek suçlarından idam cezası verildi. Rusya ile Çin, 30 yıllığına 400 milyar dolarlık gaz anlaşması imzaladı.

İran’da 2.6 milyar dolarlık yolsuzluktan idam cezasına çarptırılan bir işadamının cezası infaz edildi. Mısır’da bir mahkeme 17.6 milyon dolar çalma suçundan eski Başkan Hüsnü Mübarek’i üç, iki oğlunu dörder yıl hapis cezasına çarptırdı. Cenevre’de bir mahkeme “gübre kralı” Rus milyarder Dmitry Rybolovlev’in boşandığı eşine yaklaşık 4.5 milyar dolar tazminat ödemesine karar verdi. Doğudaki çatışmaların devam ettiği Ukrayna’da yapılan seçimleri “çikolata kıralı” milyarder işadamı Petro Poroşenko yüzde 55.9 oyla kazandı. Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Britanya’da Avrupa Birliği karşıtı UKIP, Yunanistan’da sosyalist Syriza, Belçika’da bölünme yanlısı Flaman, Fransa’da aşırı sağcı Ulusal Cephe partileri birinci oldu. Fransa’da demiryollarının sipariş verdiği 2 bin yeni hızlı trenin peronlara sığmadığı anlaşıldı, Ulusal İlaç Güvenliği Ajansı tarafından yapılan bir araştırmada ülkedeki yetişkin nüfusun yaklaşık üçte birinin ruhsal bozukluklarla ilgili ilaçlar kullandığı yazıldı, Montrogue’da apartmanının önünde oturup içki ve uyuşturucu kullananlardan kurtulmak isteyen bir adam hoparlörden Beethoven ve Mozart yayını yapmaya başladı.

Sırbistan’da kilise, Sırbistan ve Bosna Hersek’teki sel felaketinden Eurovision’u kazanan transseksüel şarkıcı Conchita Wurst’u sorumlu tuttu. Nijerya’nın Jos kentinde Boko Haram’ın yerleştirdiği bombalar 118 kişiyi havaya uçurdu, Kuzey Kore’de 13 Mayıs’ta çöken 23 katlı apartmanın altında 400’den fazla kişinin kaldığı ortaya çıktı. Tayvan’da Taipei’de bir üniversite öğrencisi metroda bıçakla üç kişiyi öldürüp 25 kişiyi yaraladı. ABD Texas’ta Archer City şehrinde belediye başkanlığına 18 yaşındaki lise öğrencisi seçildi, California’da Santa Barbara Üniversitesi’ndeki hâlâ bakir olmasına kızan 22 yaşında bir öğrenci altı kişiyi öldürüp yedi kişiyi yaraladı. Almanya’da bir mahkeme bir ilişki sonrasında çiftlerden birinin isteği hâlinde her türlü özel fotoğrafın silinmesine hükmetti. İran’da bir mahkeme Instagram’a erişimin kapatılmasına karar verdi. Birleşmiş Milletler’in raporunda 2014 yılı sonunda dünyanın yüzde 40’ının mobil ya da sabit internete bağlı olacağı açıklandı. Meksika’da kendi imajının bir hologram olduğunu ve artık Zapatista’nın böyle bir kişiliğe ihtiyacı olmadığını açıklayan 20 yıllık lider Subcomandante Marcos emekli oldu. Chicago Üniversitesi’nden araştırmacılar idrarın bakteri içermediği bilgisinin yanlış olduğunu, ilaç ve su bulunmayan bir ortamda yaraya işemenin iyi bir fikir olmadığını buldu.

Doruk Yurdesin

Foto: Wassenaar, Hollanda. Sahilde Britanyalı müttefik kuvvetlerin II. Dünya Savaşı’nda bıraktıkları 250 kiloluk bir bombanın imhasını seyreden tatilciler. Michel Porro – Getty Images


Yükleniyor...