Yeni HAIM teklisine Paul Thomas Anderson klibi

Los Angeleslı kardeşler Danielle, Alana ve Este Haim ve davulcu Dash Hutton’dan oluşan pop rock grubu HAIM, geçtiğimiz yıl yayımladığı Women In Music Pt. III albümü ve  Last Letter From Your Lover filmine yaptıkları Cherry Flavoured Stomach Ache” parçasından sonra 2022’nin ilk teklisini yayımladı. Alana Haim’i başrolünde izlediğimiz, üç büyük kategoride Oscar için yarışacak Licorice Pizzanın ABD’deki kimi gösterimlerinden önce çalan “Lost Track” parçası 28 Şubat itibariyle yayımlandı. Üstelik klibi de filmin yönetmeni Paul Thomas Anderson tarafından çekilmiş. Buradan izlenebilir.

“Rahat hissedilmeyen bir ortamdan çıkmak için, bir şeyler hissetmiş olmak adına radikal hareketlerde bulunma fikrinden beslendik” diyen Haim kardeşler, parçanın nakaratında geçen “I’ll never get back what I lost track of” (İzini kaybettiğim şeyleri asla geri almayacağım) dizesinin uzun zamandır akıllarında dönüp durduğunu ama bir türlü şarkılaştıramadıklarını anlatmış. 

Parça, grubun diğer işlerinden tanıdık olduğumuz tınılar barındırırken sakin bir modda ilerliyor. Naif melodiyle açılıyor, perküsyonların ve vokalin eklenmesiyle tanıdık HAIM stiliyle buluşuyor. Gruptan beklenildiği gibi, dinlerken yüzde tebessüm oluşturan bir dinleme deneyimi. 

Paul Thomas Anderson’dan Samarra’da Randevu önerisi

Parça; spontane bir şekilde, Alana Haim ve Paul Thomas Anderson’ın W dergisi için gerçekleştirdikleri fotoğraf çekimi esnada ortaya çıkmış. Hatta Anderson’dan John O’hara’nın Samarra’da Randevu kitabının, bu parça için uygun bir rota oluşturabileceği önerisi gelmiş. Kitabın dehlizlerinde dolanırken baş karakterin birinin üstüne içecek fırlatması Haim kardeşlere ilham olmuş ve şarkının iskeleti ortaya çıkmış. Bu ilham, kardeşlerin aklından çıkaramadığı sözlerle cuk oturunca da yalnızca birkaç günde tamamlamışlar “Lost Track”i. 

Samarra’da Randevu, Seda Çıngay Mellor çevirisi ve Kafka Kitap etiketiyle, 2018’de Türkçe basılmıştı.

Yazı: Asu Uysal