Halka Sanat Projesi’nden “Yuvadan Uçmak” sergisi

Halka Sanat Projesi, 22 Şubat- 22 Mart 2020 tarihleri arasında ev sahibi olduğu “Rüzgârda Akan Atlar ya da Yuvadan Uçmak” sergisiyle, sekiz yıl boyunca kendilerine yuva olmuş Kadıköy’deki mekânına veda ediyor. Sergi, bu mekânı arkada bırakırken burada geçirilen zamana, üretilen işlere ve bir araya gelen kişilere bir nevi teşekkür ifadesi ve bir kutlama niteliği taşıyor.

Rüzgârda Akan Atlar (Horses Fluent in the Wind) ismini Sylvia Plath’ın Gözdeki Zerre (Eye-Mote) adlı şiirinden alıntılayan ve İpek Çankaya’nın tematik metninden yola çıkan sergi, yuvadan uçmanın insanlara ne ifade ettiği, bu duruma nasıl tepki verildiği, nasıl başa çıkıldığı ya da çıkılamadığı gibi soruların etrafında şekilleniyor. Baysan Yüksel, Belkıs Taşkeser, Doğu Çankaya, Emrah Danacı, İpek Çankaya, Murat Germen, Nancy Atakan, Neriman Polat, Richard Bartle, Sevda Bad, Sevil Tunaboylu, Sezgi Abalı, Sadık Arı, Slobodan Dan Paich ve Yasemin Nur’un resim, fotoğraf, yerleştirme ve heykellerinin yer alacağı seçki, bugüne kadar Halka Sanat Projesi ile sergi yapmış ve işlerinde temanın ortaya attığı sorulara yanıt vermiş isimlerden oluşuyor.

Küratörlüğünü Bahar Güneş ve Öykü Demirci’nin üstlendiği, bir kutlama sergisi olarak nitelendirilen etkinlik, 22 Şubat saat 18:00 itibariyle Kadıköy, Moda’da açılışından itibaren bir ay boyunca görülebilecek.

Yazı: Feyzan Aybar