Hank Azaria’dan Apu karakterinin geleceği için şaşırtan karar

Televizyon ekranlarının en uzun soluklu animasyon serisi The Simpsons ’ta son yıllarda gündemi meşgul eden Apu karakterinin seslendirmeni Hank Azaria’ya gelen eleştirilerin ardından beklenmedik gelişmeler yaşanıyor.

1989 yılından bu yana Springfield’ın süper marketi Kwik-E-Mart’ın Hintli sahibi Abu Nahasapeemapetilon’u seslendiren Hank Azaria, karakteri stereotipleştirdiği yönünde eleştirilerle karşılaşıyordu. Hatta bu konuda hazırlanmış The Problem with Apu isimli bir belgesel bile bulunuyor.

Dizide polis şefi Wiggum ve barmen Moe Szyslak gibi birçok farklı uzun soluklu karakteri seslendiren Azaria, The Late Show With Stephen Colbert programında yaptığı açıklamayla Apu karakterini emekli etmeye karar verdiğini duyurdu. Güney Asyalı ve Hindistanlı insanları dinlemenin en doğrusu olduğuna karar verdiğini ve söz konusu karakterin bu insanlara Amerika’daki talihsiz deneyimlerini hatırlattığı gerçeğinin bu kararı almasında önemli bir faktör olduğunu dile getirdi. Azaria’nın söz konusu açıklamasını aşağıdaki bağlantıdan dinleyebilirsiniz.

The Simpsons yazarlarının bu karara nasıl tepki vereceği merak konusu. Kwik-E-Mart’ın el değiştirmesi ihtimali, dizinin önümüzdeki sezonlarını nasıl etkileyecek merakla bekliyoruz.