Harold Budd (1936-2020)

“Öğretmenliği 1976’da bıraktım, çünkü kendime bir şans tanımak istiyordum. Prestijli bir üniversitede iyi bir pozisyondaydım. Ama eğer istifa etmeseydim hayatım boyunca sıkışmış hissedecek ve sonsuza kadar kendi kıçıma tekme atacaktım.”
-Harold Budd, The Quietus, 2014


Ambient müziğin yol göstericilerinden biri olan Amerikalı besteci ve prodüktör Harold Budd, 84 yaşında COVID-19 sebebiyle hayatını kaybetti. 50 yılı aşkın müzik kariyeri boyunca sayısız iş birliğine imza atan, minimalist müziğin öncülerinden biri olarak gösterilen Harold Budd, yayımlanan son işi 2014 tarihli Gregg Araki filmi White Bird in a Blizzard için Cocteau Twins üyesi Robin Guthrie’yle yaptıkları bestelerdi.

Müzik serüvenine ordudaki yıllarında davul çalarak başlayan Budd, kendisiyle aynı dönemde askerlik yapan Albert Ayler’la yollarının kesişmesiyle birlikte profesyonel kariyerinin ilk adımlarını attı. Caz tutkunuydu, hatta bir dönem en büyük hayalinin hayatını Stan Getz’in arkasında çalarak geçirmek olduğunu söylüyordu. İlk bestelerini 1962’de yaptı. Çeşitli denemelerin ardından, kendi tabiriyle kişisel estetiğini şekillendirmesi yaklaşık 10 yıl sürdü. 

Bir yandan akademik kariyer de inşa eden Budd, 1970 yılında besteciliğe ara verip California Institute of the Arts’ta eğitmenliğe başladı. 1972’de yeniden besteciliğe döndü, bir yandan akademik çalışmalarını sürdürürken üç yıla yayılan ve dört bölümden oluşan The Pavilion of Dreams’i besteledi. Kendi kendine piyano öğrenen Budd, imzası hâlini alan ve atmosfer bestelerinin temelini oluşturan “soft pedal” tekniğini geliştirdi. 

Harold Budd & Brian Eno

Akademiyi bırakma kararının ardından 1976’da Brian Eno’yla çalışmaya başladı. İki yıl sonra, Brian Eno’nun prodüktörlüğünü üstlendiği ilk albümü, The Pavilion of Dreams yayımlandı. İş birlikleri 80’lerin tamamına yayıldı; The Pearl ve The White Arcades gibi iz bırakan albümlerle taçlandı. 

Aynı dönem İngiltere’ye taşınması kariyerinin en önemli dönüm noktalarından. Cocteau Twins’le yaptığı iş birlikleri, başta 1986’da 4AD’den çıkan The Moon and the Melodies, serüveninde yeni bir sayfa açtı. 

The Moon and the Melodies

Uzun kariyerinin devamında birçok prestijli plak şirketinden özel yayınlar yaptı. XTC gitaristi Andy Partridge, İngiliz trip-hop grubu Fila Brazillia, Can davulcusu Jaki Liebezeit, İtalyan avangart müzik bestecisi Eraldo Bernocchi, Fransız prodüktör Hector Zazou gibi isimlerle birçok albüm kaydetti. 

Harold Budd’ın ölümünün ardından Robin Guthrie, duygularını şu sözlerle ifade etti:

“Bunu sindirmek hiç kolay değil. Gençlik yıllarımızdan bu yana birlikte çok fazla şey paylaştık. Boş, kaybolmuş ve hazırlıksız yakalanmış hissediyorum. Bana söylediği son sözler ‘adios amigo’ydu. Ardında, nereye dönersek dönelim karşımıza çıkacak, Harold Budd şeklinde bir boşluk bıraktı.”