Haruki Murakami’nin hikâyeleri ilk kez animasyon oluyor

Blind Willow, Sleeping Woman kitabı Haruki Murakami’nin, 1980-2005 yıllarında yazdığı 24 hikâyesini bir araya getiriyor. Ve şimdi bu kitaptaki öyküler bir animasyon projesine dönüşüyor. Proje, Murakami metinlerinin animasyon dünyasıyla ilk buluşması olacak. 

Animasyonu yöneten isim Pierre Földes. Başlangıçta Földes, Murakami’nin bir romanını uyarlamak istiyor. Bu önerisi yazar tarafından geri çevriliyor ancak kısa hikâyelerini ele alabileceği teklif ediliyor. . Bunun üzerine Murakami’nin 24 öyküsünü inceleyerek işe koyulan Földes,  hikâye ve karakterler üzerine kafa patlatıyor ve zamanla anlatılar arasında bağlantılar kurmaya başlıyor. Böylelikle Murakami’nin yarattığı karakterlerin, aslında aynı karakterin farklı yüzleri, hayatının farklı dönemlerindeki hâlleri olduğu fikri doğuyor. Tek bir omurgada birleşen kurguyu Murakami’nin sunduğu son derece zengin malzemelerle zenginleştiren Földes, kitaptaki hikâyeleri kronolojik bir sıralamaya sokarak bunlarla yeni bir anlatı oluşturuyor. 

Aşağıdaki mood board ile birlikte paylaşılan sinopsis şöyle: Kayıp bir kedi, kocaman bir kurbağa ve tsunami, mesleğini pek sevmeyen satış görevlisi, onun sinirli eşi ve şizofrenik bir muhasebecinin Tokyo’yu depremden kurtarmalarına yardımcı olur. Hikâye, karakterlerin hayatlarının anlamını bulmalarını sağlayan keşif serüvenini sunarken bizlere ve hayatlarımıza da sesleniyor.

Blind Willow, Sleeping Woman, hikâyeler, anılar, rüyalar ve fantezilerden besleniyor. Deprem; şeytani bir ağaç, devasa bir solucan, gizli bir istek, bilinmeyen bir şifre, gizemli bir kutu, sonu görünmeyen bir koridor olarak imgeleniyor. Her bir hikâyede baş karakterler gerçekte oldukları kişi ile yeniden bağlantı kuruyor. Canlı aksiyon ve animasyonu bir araya getiren bu özel yapım aynı zamanda Földes’in ilk yönetmenlik işi. Kendisi de bu animasyondaki tekniğin canlı aksiyon çekimleri, 3 boyutlu modeller ve klasik animasyon mizanpajlarının rehberliğinde oluştuğunu belirtiyor. 

Földes filmlere ve özellikle animasyonlara son derece aşina bir isim; babası Peter Földes ünlü bir deneysel animasyon sanatçısı. En tanıdık işlerinden biri ise Short Vision serisi. Bu seri, Soğuk Savaş ve nükleer paranoyanın haâim olduğu bir dönemde televizyonlarda gösterilmiş ve nükleer silahlanma eleştirisi sunarak zamanında geniş bir kitleyi etkisi altına almış bir yapım. Pierre Földes ise aynı zamanda bir besteci ve ressam. Son dönemlerde de babasının izinden giderek animasyon projelerine sarıyor. Blind Willow, Sleeping Woman öncesinde Mikrodramas, Coffee and Bananas ve de la Subjective isimli iki kısa animasyonu ve Petites Scenes D’ete isimli bir kısa filmi mevcut. Bu yapımlara ve diğer işlerine sanatçının web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Anlaşılan o ki animasyona ilk bakış niteliğindeki mood board’u paylaşılan yapım için heyecanlı bekleyiş biraz daha sürecek. 2022’nin ilk yarısında tamamlanması planlanıyor. 

Yazı: Biçem Kaya