İşte Hayao Miyazaki filmi The Boy and the Heron’dan ilk fragman

Yazı: Melis Tire

Studio Ghibli, yeni Hayao Miyazaki filmi The Boy and the Heron’u Japonya’da herhangi bir fragman ve tanıtım kampanyasına ihtiyaç duymadan vizyona sokmuş ve dünyanın geri kalanında büyük merak yaratmıştı. Önce bir poster, sonra kimi eskizler ve filmden bazı kareler paylaşlıldı. Sırada nihayet ilk resmî fragman var.

Auteur yönetmen Hayao Miyazaki, 2013’te The Wind Rises’ı kariyerinin son işi olarak duyurmuştu ancak neyse ki animasyon dünyasından uzak kalamadı. Genzaburo Yoshino’nun 1937 tarihli, Japonya okullarında temel eser olarak okutulan, yönetmenin de favorilerinden olan aynı isimli romanı, yeni filmi The Boy and the Heron’un kaynak materyali. Senaryosu da Hayao Miyazaki tarafından yazılan filmin animasyon departmanında Takeshi Honda, prodüktör koltuğunda ise yönetmenin kadim dostu Toshio Suzuki var. Tabii ki her Hayao Miyazaki işinde olduğu gibi filmin müzikleri Joe Hisaishi tarafından bestelenmiş.

The Boy and the Heron, otobiyografik öğeler de barındıran; yaşam, ölüm ve yaradılışa dair fantastik bir film olarak tanımlanıyor. II. Dünya Savaşı’nın Pasifik cephesinde kaybettiği annesinin yasını tutan Yuhito isimli bir karakteri merkezine alıyor yeni Hayao Miyazaki filmi. Taşındıkları kasabada bulduğu terk edilmiş bir kulede gri renkli, gizemli  bir balıkçılla yolları kesişir ve sonrasında Yuhito kendini ölüler ve yaşayanların paylaştığı yeni bir dünyada bulur. 

Yeni Hayao Miyazaki filmi, Kuzey Amerika prömiyerini 7 Eylül’de, açılış filmi olduğu Toronto Film Festivali’nde gerçekleştirecek.