Hayranlara yönelik küresel Netflix etkinliği TUDUM’da neler yaşandı?

Netflix kataloğundan bir yapım seçtiğimizde ekranda beliren 5 saniyelik introya hepimiz aşinayız. İsmini bu introdan alan, platformun yeni etkinliği olan ve duyurulduğu anda internet âleminde büyük bir heyecan dalgası yaratan TUDUM, 25 Eylül akşamı yayımlandı. 

Her ne kadar 3 saatten fazla sürse de 70’ten fazla dizi, film ve stand-up’a yer verilmesiyle yaşanan içerik yağmurunun yer yer kopukluk hissi yarattığını, izleyiciler için takip etmesi güç bir deneyime evrildiğini söylemek mümkün. Her şeye rağmen barındırdığı fragmanlar, ilk bakış videoları, paneller, oyunlar ve eğlenceli sunumlarla takip etmeye değer bir etkinlik olarak akıllarda yer edindi TUDUM.

Kaçıranlar, TUDUM’u şuraya tıklayarak, Türkçe altyazılı izleyebilir. İşte etkinlikten notlarımız…

Sex Education

Geçtiğimiz günlerde ekibiyle röportaj yaptığımız Sex Education’dan haberler var. Kadrodan Ncuti Gatwa (Eric Effiong) ve Kedar Williams-Stirling (Jackson Marchetti) bizi neşeyle karşıladı, 3. sezonu büyük ilgiyle izleyen hayranlara teşekkürlerini ilettiler.

Bu sezon Williams-Stirling, aynı zamanda bir bölümlüğüne reji asistanlığı yapmıştı. Gatwa, çekmekten ya da yönetmekten en keyif aldığı sahneyi sorunca, Williams-Stirling’in cevabı okul için hazırlanan film oldu. Williams-Stirling’in rejideki maharetlerine methiyeler düzen Gatwa; aynı soruyu Güney Galler, Newport‘ta çektikleri ama Nijerya, Lagos olarak gösterdikleri düğün sahnesi olarak yanıtladı.

Hep bir ağızdan “Daha fazla Eric olun!” diyerek sohbeti tamamlayan ikilinin sunumu, Sex Education’ın 4. sezonuyla geri döneceğinin müjdelenmesi ile sonlandı.

The Sandman

Neil Gaiman, TUDUM kapsamında yüreklere su serpen açıklamalar yaptı. Dizi serüvenin uzun süren önce (hatta izleyicilerin büyük kısmının daha doğmadığı 90’ların başlarında) başladığını ve çizgi romana uygun fantastik bir televizyon işi yapmanın kendisi için ne kadar önemli olduğunu söyledi Gaiman. Netflix’le birlikte dizi için sevgiyle çalıştıklarını ve çizgi roman serisinin sadık okuyucuları için bile sürpriz olacak detaylar serpiştirdiklerini vurguladı ve ilk görüntüleri paylaştı.

Stranger Things

Hemen buradan izlenebilecek teaser, öykü için çok önemli bir lokasyon olduğu söylenen Creel Binası’nı mesken tutuyor. “Dream A Little Dream of Me” eşliğinde, binanın eski sahipleri olan çekirdek bir ailenin yaşadığı gizemli olaylara tanık oluyoruz. Yıllar sonra, artık perili ev muamelesi gören aynı lokasyona tanıdık yüzler giriş yapıyor: Dustin, Steve, Max, Lucas, Nancy ve Robin. Dustin’in Sherlock Holmes’dan alıntı yapmasının ardından bir anda The Upside Down’a geçiş yapıyoruz.

Cowboy Bebop

Merak uyandıran oyuncu kadrosunun yanı sıra seriyi dünya çapında bir fenomene dönüştüren anime dizisinin yaratıcısı Shinichirō Watanabe, Netflix dizisinde danışman olarak yer almış. Yine anime dizisinin müziklerini besteleyen Yoko Kanno da canlı aksiyon uyarlaması için stüdyoya girmiş. TUDUM’da paylaşılan jenerikten anlaşılan, harikalar yaratmış. Heyecanla bekliyoruz.

Don’t Look Up

Jennifer Lawrence, Leonardo DiCaprio, Meryl Streep, Cate Blanchett, Tyler Perry, Timothée Chalamet ve daha nicesinin yer aldığı all star kadrosuyla ödül sezonuna giriş yapmaya hazırlanan Don’t Look Up’tan filmin mizahi tonunu açık eden bir sahneyi izleme şansı bulduk. Anlatı, dünyaya yaklaşan bir asteroitin yarattığı kaos üzerine inşa edildiği için Lawrence ile yönetmen Adam McKay, dünyanın son gününde muhtemelen ne yapabileceklerini konuştular.

Ozark

Dizinin hem başrolünde hem de yaratıcı ekibinde yer alan Jason Bateman, Ozark’ın final sezonundan bir video izleyeceğimiz haberiyle bizlere seslendi. Karakterlerin bu sezon para aklamak için farklı bir yola girip güzellik salonu açtıklarını açıkladı ve Marty ile Wendy’nin yeni bir saç köpüğü denediği bir sahneyi izleyeceğimizi söyledi. Tabii bu bir şakadan ibaretti.

Şuradan izlenebilecek sahnede, dış çekimde bir kutlama alanı görmemizin ardından üstlerine sinen kanı banyoda temizlemeye çalışan Marty ve Wendy karşımıza çıkıyor. Wendy birinin kendilerini gördüğüne dair bir ses işitip kadraja dönerek kulak kesiliyor. 

Ozark, 2 kısımdan oluşan 4. sezonuyla 2022’de Netflix kataloğunda yerini alacak. 

Colin in Black & White

ABD milli marşı sırasında diz çökerek sosyal adaletsizliği, polis şiddetini protesto eden ve ülkede büyük bir tartışma başlamasına sebep olan Amerikan futbolu yıldızı Colin Kaepernick’in lise yıllarına uzanan bir dizi. Yaratıcıları arasında Ava DuVernay var. 29 Ekim’de yayında, ilk görüntüler de burada.

Arcane

6 Kasım’da Netflix’te izleyeceğimiz Arcane, ünlü video oyunu League of Legends’ın yaratıcılarının ellerinden çıkma bir animasyon dizisi. TUDUM’da detayları paylaşılan animasyon yapımlar arasında belki de en çok merak uyandıranı. Ütopik bir evrendeki yeraltı şehri Zaun’da geçecek seri, 2 LoL efsanesinin doğuş öyküsünü anlatacak. Fragman burada.

The Umbrella Academy

Elliot Page’in açılışını yaptığı videoda The Umbrella Academy oyuncuları seyircilerden gelen soruları yanıtladı. David Castañeda, Tom Hopper, Emmy Raver-Lampman, Robert Sheehan, Aidan Gallagher ve Ritu Arya’nın cevaplarıyla neşeli bir özlem giderme seansı yaşadık.

Cobra Kai

YouTube’dan Netflix’e geçiş yapan, bu seneki Emmy ödüllerinde 6 dalda aday gösterilen Cobra Kai; oyuncularının 4. sezon görüntülerini ele geçirmeye çalıştığı eğlenceli sunumla duyurusunu yaptı. 31 Aralık’ta Netflix üzerinden erişime açılacak. Tanıtım hemen burada.

The Harder They Fall
Bunlar da var

-Zack Snyder’ın senaryosunu yazdığı, akıllara Ocean’s Eleven’ı getiren ve Avrupa’yı boydan boya gezen soygun filmi Army of Thieves’in ilk fragmanı.

-Idris Elba, Jonathan Majors, Regina King ve Zazie Beetz’li kadrosuyla beklentileri yükselttiğimiz western yapım The Harder They Fall’un kamera arkasından özel görüntüler.

Never Have I Ever’dan tanığımız Maitreyi Ramakrishnan’ın sunduğu bölümde Pretty Guardian Sailor Moon Eternal The Movie’nin küresel seslendirme ekibine kulak kesildik. 

The Crown

The Crown’ın 5. sezon çekimleri sırasında etkinliğe katılan, Kraliçe II. Elizabeth’e hayat verecek yeni isim Imelda Staunton, yayın tarihini Kasım 2022 olarak duyurdu.

-Millie Bobby Brown, Enola Holmes 2’nun kadrosunda Louis Partridge’in de yer aldığını açıkladı, topu filmin Sherlock’u Henry Cavill’e pasladı.

-Henry Cavill’in The Witcher’ın 2. sezonundan hem bir sahne hem de yeni görüntülerle bezeli bir fragman paylaşmasıyla etkinlik sona erdi.

Yazı: Yağmur Ruken, Cem Kayıran, Merdan Çaba Geçer