HBO’dan George R.R. Martin’li bir dizi daha: “Roadmarks”

Görünüşe göre HBO’nun ejderhalardan vazgeçmeye pek niyeti yok.

Kanal yeni projesi için, 1979 yılında Roger Zelazny tarafından yayımlanan bilim kurgu romanı Roadmarks’a gözünü dikti. Zaman-mekân kavramlarının tamamıyla iç içe geçtiği bir otobanı mesken tutan romanda; evren, Bel’kwinit Ejderhaları denilen gizemli varlıklar tarafından yaratılmış. Dolayısıyla alevler püskürten bu görkemli yaratıklar, yalnızca -2022’de izleyeceğimiz- Game of Thrones uzantısı House of Dragon’da karşımıza çıkmayacak.

Roadmarks’ın dünyası bir otoyoldan meydana geliyor ve bu otoyol, tarihin farklı noktalarından giriş çıkışa izin veriyor. Böylece gezginler maziyi değiştirip, baştan yazma fırsatı buluyorlar. Diğer detaylara henüz hakim olmasak da; seyirciyi sonsuz bağlantılı, çoklu evrenli bir görsel şöleninin beklediği gayet açık.

(Photo by Liam McBurney/PA Images via Getty Images)
George R.R. Martin’in ilk Roger Zelazny uyarlaması değil

Game of Thrones fenomeninin yaratıcısı George R.R. Martin, çiçeği burnunda projenin yürütücü yapımcısı olarak karşımıza çıkıyor. Senaryo ise Star Trek: Discovery ve Fear The Walking Dead gibi yapımlardan aşina olduğumuz Kalinda Vazquez’e emanet. Dizi hâlihazırda basılmış ve öyküsü sona ermiş bir kaynağa ait, bu da Game of Thrones’dan ağzı yananlar için sevindirici.

Roadmarks, Martin’in üzerinde çalıştığı ilk Zelazny eseri değil esasında; ikilinin tanışıklığı 1970’lere dayanıyor. Kendisinin 1985’te televizyon için kaleme aldığı Twilight Zone bölümü “The Last Defender of Camelot”nın kaynak öyküsü de yine Roger Zelazny’e ait. Martin, 1995’te hayatını kaybeden Zelazny hakkında şu cümleleri kullanıyor: “Roger bir arkadaş, akıl hocası ve gelmiş geçmiş en büyük bilim kurgu yazarlarından biriydi. Çalışmalarını televizyona taşıyabilmek bir onurdu. Bu nedenle Roger’ın romanı Roadmarks’ı HBO’a uyarlayacağım için çok heyecanlıyım.”

Yazı: Banu Üsküdarlı