"Her şeyi daha güzel hale getirmek": IC3PEAK sorularımızı yanıtladı

Nick Kostylev ve Nastya Kreslina’dan oluşan IC3PEAK, müzik ve görsel sanatları aynı havuzda birleştiren bir ikili. Geçtiğimiz ilk uzunçalarını kendilerine has bir şekilde, hepsi birbirinden farklı baskılar halinde yayınlayan grup, Peyote ve Blacktrick ortaklığıyla ilk kez İstanbul’a geliyor. 16 Nisan’da gerçekleşecek konser öncesinde Moskovalı ikili IC3PEAK’e merak ettiklerimizi sorduk ve bu konserle birlikte ikisinin de çocukluk hayalinin gerçekleşeceğini öğrendik!

Röp: Cem Kayıran, İllüstrasyon: Yağız Yılmaz

https://www.youtube.com/watch?v=qwfp7AJjkmw&nohtml5=False

Son dönemdeki çalışmalarınızı birlikte yaptığınız ilk kayıtlarla karşılaştırdığınızda ne gibi farklılıklar görüyorsunuz? 

Nick Kostylev: Kesinlikle farklı. Her projemiz gerçekten bir öncekinden farklılaşıyor ve bu çok bariz. Yine de bu farklılığın tam olarak ne olduğunu söyleyemem, bu dinleyiciler ve müzik eleştirmenlerinin söyleyebileceği bir şey.

Nastya Kreslina: “Eskiden böyleydi ama şimdi böyle” diyebileceğimiz türden bir farklılık değil bu. Bu daha çok bir bitkiyi büyütmek ya da bir heykeli oluşturmak gibi. Her şeyi daha da güzel hale getirmek için yeni fikirler ve bir sürü taze şey yolda.

İstanbul’da ilk kez sahne alacaksınız. Burada çalmakla ilgili sizi en çok heyecanlandıran şey nedir?

Nastya: Komik ama çocukken burayla ilgili ilginç hikayeler anlatan biriyle tanıştıktan sonra rüyamda bir kere İstanbul’a geldiğimi görmüştüm. Şimdi bu gerçek oluyor. Benim için çok özel olduğu için gerginim. Aynı zamanda ne beklemem gerektiğini bilmiyorum; bilmediğim için de mutluyum. Çünkü bu şehir ve insanlarıyla buluşmamızın olabilecek herhangi bir başka örnekten uzak ve açık bir şekilde olmasını istiyorum. Yeraltı sanatını ve gece hayatını tanımak istiyorum.

Nick: Çocukluğumdan bu yana İstanbul’a gitmek istiyordum, neden bilmiyorum. Ayrıca İstanbul’daki dinleyicileri ve nasıl tepkiler vereceklerini merak ediyorum. Bir yandan da Türkiye ve Rusya arasında bir tür siyasi sıkıntılar var gibi gözüküyor ve bu bizim için hükümetimize defolmalarını söylemek için bir fırsat daha anlamına geliyor.

İşitsel ve görsel çalışmalarınızda böylesine kusursuz bir uyumu ortaya çıkarırken nasıl bir çalışma metodu izliyorsunuz?

Nick: Teşekkürler. Sanırım Nastya ve benim kökenlerimizle alakalı bir durum: görsel sanatlar ve müzik. IC3PEAK’i başlattığımız zaman bunun birbirini destekleyen bir “görsel-işitsel” proje olacağını biliyorduk.

Nastya: Bu aslında insanların doğa tarafından oluşturuluş biçimine benziyor: Görsel ve işitsel bilgileri aynı anda algılamak. Bundan daha farklı bir yol düşünemiyorum. Bu bir anlamda doğal olarak gelişiyor. Eğer paylaşabilecek bir sürü şeyiniz varsa neden sadece bir tarafınızı yansıtasınız ki? Konu tam olarak bu.

Geçtiğimiz yıl ilk albümünüzü her kopyasında farklı bir degrade baskının yer aldığı DVD kutularında yayınladınız. Bu fikir ortaya nasıl çıktı?

Nick: Tüm ürünlerimiz bizim tarafımızdan, kendi ellerimizle yapılıyor. Bir albüm yayınlamaya karar verdiğimizde hepsini benzersiz yapabilme gücümüz olduğunu fark ettik ve yaptık.

Nastya: Kopyalama ve tekrar etmenin uzağında duran bir şey yaratmak istedik. İnsanlara kendilerine ait bir şeye sahip oldukları hissini vermeye çalıştık. Sanat için de aynısını söyleyebiliriz, kimse aynı şeyleri görüp duymuyor.

Nisan ve mayıs aylarında Avrupa’yı turluyorsunuz. Sonrasında IC3PEAK’i neler bekliyor? 

Nastya: Büyük fikirlerimiz var ve bunlar için biraz enerji depolayacağız. Yapacak çok fazla şeyimiz var ve bu kesinlikle heyecan verici.

Nick: Rusya’da yaklaşık bir aydır turnedeyiz ve Avrupa’da da bir ay boyunca turlayacağız. Geri döndüğümüzde videolar çekmeye ve müzik yapmaya odaklanacağız.

IC3PEAK, 16 Nisan akşamı KAOSMOS ve İskeletor’la birlikte Peyote Nevizade sahnesinde olacak.

Yükleniyor...