Hexe Music seçti: Yerli bağımsız sahnede 2010’larda yapılmış 10 harika klip

İstanbul merkezli yepyeni bağımsız müzik oluşumu Hexe Music; bir plak şirketi olmasının yanı sıra menajerlik ve booking ajansı olarak da birçok grup ve müzisyenle iş birliği içinde. Bir bağımsız etiket olarak bu yıl Hayvansaray ve Astrovelvet’in kayıtlarını yayımlayan Hexe Music’i yakın takibe almakta fayda var. 

Hatice Arıcı’nın arkasında olduğu oluşum, birçok farklı türde üretim yapan grup ve müzisyeni temsil ediyor. Bağımsız müzik sahnesinin nabzını tutan Hexe Music’ten, bu sahnede 2010’larda yapılmış video kliplerden favorilerini listelemesini istedik. Söz Hexe Music’te…

Kara Cephe – Kara Pazartesi

“Kara Cephe’nin 2013 tarihli aynı adlı EP’sinden ‘Kara Pazartesi’. Onur Tanış imzası taşıyan klip, o günden bugüne hâlâ ’haklı öfke’ etkisini koruyor. Kara Cephe’nin müziği kadar tüm görsel dünyasını da çok seviyoruz.” 

Nihil Piraye –  Evde Kimse Yok

“Nihil Piraye’nin 2016 tarihli Tunahan E. Bilgin / Two:ThirtyFive imzalı klibi bana hep mutluluk vermiştir. Sevdiğim türden, aslında çok da parlak olmayan bir mutluluk.” 

kim ki o – Herkes Evine

“Merve Kayan and Zeynep Dadak imzalı 2010 tarihli ‘Herkes Evine’ tüm üretimlerine pek hayran olduğum kim ki o’nun bana yakın dönemde en çok neşe ve umut veren ürünlerinden biri oldu. Göbeğe güneşin ısısı vururken kimse yokmuşçasına ayaklar suda, kafa yukarıda dans ettiğinizi düşünün. Çok güzel.” 

The Ringo Jets – Spring of War

“The Ringo Jets’in ilk resmî videosu da olan ‘Spring of War’ Gezi Direnişi kahramanlarına armağan ettikleri çok ama çok güçlü bir üretim. Hemi Behmoaras imzalı klip müziğine hâlihazırda hayran olduğumuz The Ringo Jets’in en unutulmaz üretimi gibi geliyor bana.” 

KLAN – Thorn

“Yine bir ilk üretime, bağımsız sahnenin güçlü ismi KLAN’dan ‘Thorn’a göz atalım. Alper Yamak imzalı video, 2017 yılında KLAN’ın ilk EP’sinin ilk videosu olarak paylaşılmıştı. Bu video kendimi en mutlu hissettiğim yerlerden birinde, bir orman içinde, en sevdiğim mevsime ait bir dünyaya çağırıyor gibi hissediyorum.“

Pitohui – Vatoz

“Pitohui’nin Enspektör EP’sinden ‘Vatoz’, RANTAR (Tolga Tarhan – Cem Kayıran) imzalı videosu ile ilk gördüğüm günden beri pek sevdiğim bir klip. Animasyon kliplere zaafım büyük, ama ‘Vatoz’da biraz da sürekli modelleme yaptığım mimarlık günlerime geri gidiyorum sanırım. Bir yöne sabit bir hızla giden birini sabit bir açıdan izlemek de bana huzur veriyor diyebiliriz. Tüm değişken hâl boyut renk ve oranlar arasında o sabit hız ve gidiş bana güven veriyor.” 

PONZA – Gold and Round

“En saygı duyduğum yıldız Güneş’e dair bir güzelleme olan klip, hikâyesi, çekimi, editi, işte benim artık nasıl anlatılacağını bilemediğim tüm o bütüncül kurgu ile son yıllarda en içimi ısıtan kliplerden biri. PONZA da öyle!”

Soaked – Gemlike

“2000’lerin ilk 10 yılında üretimler yapan Soaked, İngilizce sözlü synth-pop yapan az ekipten biriydi. Üretimleri titizlik ve keyifle, kolektif bir şekilde yapılırdı ama ne yazık ki tek adam rejimine yenilen ve yok olan ekiplerden oldu. Ekip elemanlarının set işçisi olarak çalıştığı klipte Emre Yetim, Clare Frost ve Gaye Atay başroldeydi, klibin yönetmeni ise Emre Akay.” 

Jakuzi – İstediğin Gibi Kullan 

“Jakuzi’nin Berk Çakmakçı ve Tunahan Emre Bilgin imzalı klibini çok severim. Keyifle takip ettiğim bir grup ve müziği, estetik olarak çok çekici bulduğum BDSM kültürüne temas ederken görmek keyif verici!”

Help! The Captain Threw Up – Cuil

“Listeyi Help! The Captain Threw Up’ın 1 dakika 40 saniyelik güzel hipnozu ile bitirmek istedim.”