Houseparty uygulamasından görüntülü sohbetin ötesine geçen bir yenilik

Görüntülü sohbet uygulamalarından Houseparty, hizmetini yeni bir yönde genişletiyor. Karantina döneminde kullanıcı sayısını epey artıran uygulama, canlı etkinliklerin birlikte izlenmesini mümkün kılıyor. 15 Mayıs itibariyle üç gün sürecek etkinlik serisi için Houseparty, Katy Perry, Alicia Keys, John Legend, Dua Lipa, Gabi Butler, Snoop Dogg gibi isimlerle çalışıyor.

40’tan fazla ünlüyü dans ederken, yemek yaparken, şarkı söylerken veya spor yaparken izlenebileceği bu üç günlük deneysel etkinliğin ismi In the House. Yayınları takip ederken arkadaşlar da bu deneyime dahil edilebiliyor. Kullanıcılar katılmak için o güne ait içeriğin yayımlanmasıyla uygulamayı açabilecek. Açılan ekranda şovdan yarım saat önce görüntülenecek pano aracılığıyla etkinliğe abone olmak ve şov başladığında bildirim almak mümkün olacak. Bu canlı akışları arkadaş grubuyla izleyenler birbirleriyle sadece yazışarak iletişime geçebilecek. 

Bu sistem Houseparty’nin yeni başlatılan video oynatıcısıyla hayata geçiyor. Oynatıcı ekranda görünecek fakat arkadaşlarınızın yüzlerini örtmeyecek şekilde tasarlandığından aynı anda izlemenize ve sohbet etmenize uygun olarak yaratılmış. Bu arada canlı gösterinin kaçırılması durumunda, yayın saatinden 12 saat sonra bir kereye mahsus yeniden izlemek de mümkün olacak. 

Houseparty’den bir haber daha var. Bu yenilik tek bir hafta sonuna özgü değil, sık sık kullanılabilecek. Houseparty sözcüsü Kimberly Baumgarten “Artık bu canlı yayında birlikte izleme imkânı veren oynatıcıya sahip olduğumuza göre kullanıcılarımızın gelecekte daha etkileşimli deneyimler yaşaması için de çalışmalara başlayabiliriz. Bu içerik aynı zamanda görüntülü sohbet deneyimine de katkı sağlayacak.” diyor. Canlı etkinliklerin birlikte izlenmesi pratiğini sıra dışı zamanlarda yayımlanan canlı performanslardan farklı gören Baumgarten, “Bu sadece sanal bir müzik festivali değil, paylaşılan bir dizi hafta sonu deneyimlerinin küratörlüğüdür” yorumunu yaptı. Şu an Instagram canlı yayınlarıyla rekabette olan Houseparty, daha planlı hareket ettiğinden ve kullanıcıları şansa bırakılan durumlar içine sokmadığından bir adım önde diyebiliriz. Gelişmelere bakılırsa bir sonraki girişimler, sadece yayınların canlı olması değil, ister sanatçı ister izleyici olsun herkesin birlikte “canlı” etkileşim içinde olduğu bir dünya yaratacak gibi duruyor.

15 Mayıs Cuma ve 17 Mayıs Pazar günleri arasında gerçekleşecek In The House etkinliğinde kullanıcıları Zooey Deschanel, Keegan-Michael Key, Tinashe, Miguel, Robin Arzon, Jeremey Fall, Jalaiah, Roy Choi, Chef Mike, The Shoe Surgeon, Jen Atkin, Aquaria, Sarah Michelle Gellar, Craig Robinson, Justin Willman, Conrad Rocha, Kerri Verna, Cam Newton, Marissa Mullen, Dr. Woo, JB Smoove, 2 Chainz ve Neil Patrick Harris bekliyor olacak.

Yazı: Işıl Saykan


Yükleniyor...