Ouistreham, How I Met Your Father ve bu hafta başka ne izlesek?

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde Juliette Binoche’un bir araştırma için kimliğini gizleyip temizlik işçisi kadınlara katılan gazeteci Florence Aubenas’yı canlandırdığı Ouistreham, meşhur sitcomun konseptinde dating uygulamaları çağında aşkı arayan Sophie’yi izletecek How I Met Your Father, Selman Nacar’ın yurt içi ve yurt dışı festivallerden ödülle dönen ilk uzun metrajı İki Şafak Arasında, “Olsa da yesek!” nidalarıyla Meksika mutfağını keşfe çıkaran La Divina Gula ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.

VİZYON
Ouistreham / Between Two Worlds
(21 Ocak)

Nedir: Cannes’da Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünün açılışında gösterilen Ouistreham, Fransız gazeteci Florence Aubenas’nın kimliğini gizleyerek çalıştığı günlerdeki gözlemlerini anlattığı kitabı Le Quai de Ouistreham‘ın uyarlaması. Sosyal adaletsizlik ve gelecek kaygısıyla ilgili araştırması için temizlik işçisi kadınlara katılan, böylece yok sayılma ve geçim kaygısını şahsen deneyimleyen Marianne, koşulların ağırlığına ve dayanışma ruhuna tanık olur. Peki gerçek kimliği ortaya çıkınca neler yaşanacaktır?

Neye benzer: The Salt Of The Earth (1954), Tout va bien (1972), Bread and Roses (2000), Deux jours, une nuit (2014), Norma Rae (1979)…

Kimler var: Fransa sinemasının divalarından Juliette Binoche’a, bir grup amatör oyuncu eşlikçi.

PRÖMİYER
How I Met Your Father
(Hulu, 18 Ocak)

Nedir: Uzun yıllardır süregelen çekilecek mi, çekilecekse nasıl olmalı, acaba çekilmese mi konuşmalarının ardından bir hayal gerçek oldu ve yakın geçmişte büyük sükse yaratmış sit-com’a kardeş dizi geldi. Başkarakter Sophie oğluna babasıyla nasıl tanıştığını anlatacak; bu esnada yakın arkadaş grubuyla hayattan neler beklediklerine, dating uygulamaları çağında aşkı nasıl bulduklarına, kendilerini tanıma süreçlerine şahit olacağız. Hayat mottoları açık: “Olgunluğu boşver gitsin. Birkaç yıl daha kötü seçimler yapabiliriz.”

Neye benzer: How I Met Your Father! Cevap şaşırttı herhalde.

Kimler var: This Is Us ve Love, Victor ile tanınan Elizabeth Berger ve Isaac Aptaker ikilisinin kaleminden. Sophie’nin gençliği Hilary Duff’a, daha olgun yaşları ise Kim Cattrall’a emanet. Francia Raisa, Tom Ainsley, Chris Lowell, Tien Tran ve Suraj Sharma çekirdek kadronun diğer yüzleri.

BUNLAR DA VAR!
Gözden kaçmasın
Ozark – 4. sezon 1. kısım (Netflix, 21 Ocak)

Emmy ödüllü hit dizi Ozark, pandemi döneminde güvenli, ideal bir set ortamının yaratılması adına çekim takviminde değişikliğe gitmiş; 4. ve final sezonun iki kısım hâlinde yayımlanacağı duyurulmuştu. Sezonun yedi bölümlük ilk parçasında Byrde Ailesi kartelden kurtulmaya çok yakın ancak yıpranan aile bağları nihai felaketlerini hazırlayabilir. Tanıtımlarda “Hiç kimse pis işlere bulaşmaktan kurtulamayacak.” ibaresi geçiyor.

Run (Vizyon: 21 Ocak)

Diane ile yürüme engelli kızı arasındaki bağ, anne çocuk ilişkisinin kutsal olduğu varsayımına taban tabana zıt. Zira onu tamamen izole bir şekilde büyütmüş, doğduğundan beri yaptığı her hareketi takip etmiş ve birtakım korkunç sırları saklamış bir kontrol manyağı Diane. Sinirleri zıplattığı ve temposunu hiç yitirmediği söylenen, Gypsy Rose ile Dee Dee Blanchard ikilisinin yaşanmışlıklarını akıllara getiren Run; en çok “Ben Sarah Paulson’ı Ryan Murphy işi olmayan bir yapımda izlemeyi özledim” diyenlere hitap ediyor.

Flee (İKSV Galası, 19 ve 20 Ocak)

Taliban’ın ülkeyi ele geçirmesinin ardından ailesiyle Afganistan’dan kaçan, refakatsiz bir çocuk olarak Danimarka’ya yerleşen Amin bugün erkek arkadaşıyla evli, başarılı bir akademisyen ama 20 yılı aşkın süredir sakladıkları hayatını tehlikeye sokabilir. Mahremiyeti korumak adına animasyonu anlatım aracı olarak seçen bu çarpıcı belgesel, riskli sırlara ve yerinden edilmenin kalıcı travmalarına dair yürek burkan bir kimlik ve mücadele öyküsü. Akademi Ödülleri’nde birden fazla dalda adaylık etmesi işten bile değil.

Servant – 3. sezon (Apple TV+, 21 Ocak)

M. Night Shyamalan’ın zihninden çıkan Servant; 13 haftalık bebeklerini kaybeden Sean ve Dorothy’nin yas sürecini merkeze almış; çift, yaşadıkları trajik olayla başa çıkmak adına bir terapi yöntemi olarak oyuncak bebek sahiplenmişti. Gizemli dadı Leanne’in hayatlarına girmesinden bu yana mistik olaylar silsilesi peşlerini bırakmayan ikili, bu sezon haşere istilaları, bodrumda gizlenen iskelet kalıntıları ve diğer türlü uğursuzlukla baş etmeye çalışacak. Goodnight Mommy’den tanıdığımız Veronika Franz ile Severin Fiala’nın yönetmen kadrosuna katıldığını ekleyelim.

La Divina Gula / Heavenly Bites: Mexico (Netflix, 19 Ocak)

10-15 katlı hamburgerler, renkli soslara boğulan tortalar, chamoy ve tajin katılmış şekerlemeler… Her şeyin, daha fazlasıyla, hep mümkün olduğu Meksika mutfağına “Olsa da yesek” nidalarıyla giriş yapıyoruz. İtinayla saklanan lezzet sırlarına, işletmelerin sosyal medyayla imtihanlarına ve karın ağrılarına değecek sıradışı tatlara temas eden; ülke mutfağına övgü niteliğinde bir görsel şiir bizi bekliyor.

Sing 2 (Vizyon: 21 Ocak)

Büyük başarıları hedefleyen bir hayal, müziğin en kırık kalbi bile onaracak gücünün anımsatıcısı olursa…Hevesli koala Buster Moon ve birbirinden yetenekli diğer hayvan sanatçılar, yeni filmlerinde, bugüne kadarki en göz kamaştırıcı sahne şovlarını hazırlıyor. Tek bir sorun var: Bono’nun sesiyle hayat bulan münzevi bir rock yıldızını, aralarına katılması için ikna etmeleri gerek. Reese Witherspoon, Matthew McConaughey, Scarlett Johansson, Eric André, Pharrell Williams’lı kadro yine ışıl ışıl.

İki Şafak Arasında (MUBI, 22 Ocak)

San Sebastián, Torino ve Antalya’dan ödüllü ilk uzun metrajında, çeşitli ihmaller nedeniyle göz göre göre gelen bir iş kazasının, farklı sosyo-ekonomik sınıflardan karakterlere tesirini izletiyor Selman Nacar. Baş karakter Kadir, babasının tekstil fabrikasında yaşanan olayın ardından elini taşın altına koymaya, çözümün bir parçası olmaya niyetleniyor fakat gerek diğer ailenin mağduriyetinin yarattığı vicdani yük gerek kendi yakınlarının kirli stratejileri, onu ahlaki / etik bir dilemmanın tam ortasına bırakıyor.

* Billions – 6. sezon (Showtime, 23 Ocak)

* Munich: The Edge of War (Netflix, 21 Ocak)

* Una Storia Chiamata Gomorra (BluTV, 20 Ocak)

* As We See It (Amazon Prime, 21 Ocak)

* Looney Tunes Cartoons – 4. sezon (HBO Max, 20 Ocak)

* Los Enviados / The Envoys (Paramount+, 20 Ocak)

* DOTA: Dragon’s Blood – 2. Kitap (Netflix, 18 Ocak)

À l’abordage
Hâlâ izlemediyseniz

* À l’abordage (GAİN, 14 Şubat’a dek)

* Omar ve Biz (BluTV, 19 Ocak)

* Lost Highway (beIN CONNECT, 20 Ocak)

* Teddy (GAİN, 14 Şubat’a dek)

* Playtime (MUBI, 20 Ocak)

* Life (beIN CONNECT, 19 Ocak)

* Funny Games (MUBI, 17 Ocak)

* Médecin de nuit (GAİN, 14 Şubat’a dek)

* Calamity (GAİN, 14 Şubat’a dek)

* L’insulte (MUBI, 21 Ocak)