Hyperdub kataloğunun ilk film müziği albümü

Kode9 mahlasıyla tanıdığımız Steve Goodman tarafından 2004 yılında kurulan Londra merkezli, zihin açıcı elektronik müzik etiketi Hyperdub, Lawrence Lek’in ilk uzun metraj filmi AIDOL’un müziklerini yayımlıyor. Geomancer ve Sinofuturism filmlerinin ardındaki isim olan Lawrence Lek, Londra’da yaşayan bir müzisyen, film yapımcısı ve multimedya sanatçısı. Video, heykel ve mimari gibi farklı disiplinleri birleştiren Lek, eserlerinde aynı zamanda sanal gerçeklik, gelecek ve yapay zekâ konularını da ele alıyor. Lek, filmlerinin yapımı sırasında 2D animasyonlardan oyun programlamalarına kadar çeşitli dijital yazılımlar kullanarak kendine has sanal dünyalar ve nefes kesici filmler ortaya çıkarıyor.

Lek’in ilk uzun metrajı olan AIDOL, ününü kaybeden ve solup gitmeye başlayan süper yıldız Diva’nın hikâyesini anlatıyor. Diva, 2065 eSports Olimpiyat finalinde büyük bir geri dönüş yapabilmek adına bir yapay zekâ söz yazarıyla çalışmaya başlıyor. Şarkılarını İngilizce ve Mandarin dillerinde söylerken, araya klasik melodiler de serpiştiriyor. Yönetmen Lek’in tanımıyla filmin müzikleri “bütünüyle sentetik, karmaşık ve opak”.

Hyperdub, albümdeki enstrümantal parçaların Seth Scott ile birlikte üretildiğini açıkladı. Genele yayılmış bir oyun müziği esintisinin öne çıktığı söyleniyor. Plaklar, AIDOL sanal dünyasına ait dört orijinal poster ve İngilizce ve Mandarin dilinde şarkı sözlerini içinde barındırıyor. Albümün yayın tarihi 27 Kasım. Filmden görüntüler eşliğinde hazırlanan klibiyle, ilk parça “Unreal” hemen aşağıda.

Hyperdub 15 yaş kutlamaları

Geçtiğimiz yıl, etiketin 15. yaşına özel AdultSwim iş birliğiyle özel bir derleme albüm yayımlandı. Hyperswim isimli derleme albümde, Hyperdub kataloğunun gediklilerinden Laurel Halo, Lee Gamble, Dean Blunt ve Burial yerlerini aldı.15. yaş özel partisi de doğu Londra’da konumlanan Village Underground’da gerçekleşti. Etkinlikte Kode9, Lee Gamble, Proc Fiskal, Loraine James ve Nazar sahnedeydi.

Yazı: Aybüke Beren Kiraz