Ibibio Sound Machine yorumuyla bir Bowie klasiği: Heroes

Londralı elektronik afro-funk ekibi Ibibio Sound Machine, baştan sona yüksek enerjisini kaybetmeyen; Afrobeat elementleriyle zenginleştirilmiş bir dans müziği seçkisi sunan albümü Electricity’yi geçtiğimiz mart ayının sonlarında yayımlamıştı. Hot Chip prodüktörlüğündeki albümün ardından kimi remiksler paylaşan Ibibio Sound Machine, bu kez bir coverla karşımızda. 

Bugüne dek Lady Gaga’dan TV On The Radio’ya sayısız müzisyen ve grup tarafından yorumlanan David Bowie klasiği “Heroes”u kendi sonik dünyasında canlandırmış Ibibio Sound Machine. Perküsyonların kucağına kendinizi bırakıp acelesiz bir groove’la şarkıyı daha önce hiç deneyimlemediğiniz gibi yeniden keşfetmenizi sağlıyor. Eno Williams’ın vokallerinin yoğun baslarla dans ettiği dub versiyonu da yayında.

David Bowie demişken, 16 Eylül’de vizyona girecek Moonage Daydream’i de anmadan geçmeyelim. Kurt Cobain: Montage of Heck, Crossfire Hurricane, Jane gibi ödüllü belgesellerle tanınan Brett Morgen’ın dört yıldan fazla süredir üzerinde çalıştığı, prömiyerini geçtiğimiz mayıs ayında 75. Cannes Film Festivali’nde yapan filmi; bir belgeselden ziyade “sinematik bir Bowie deneyimi” olarak tanımlanıyor. İkonik figür yalnızca yaşamı ve müzisyen kimliği değil; dans, resim, heykel, sinema ve tiyatro gibi farklı disiplinlerdeki büyüleyici üretim biçimleri de ele alınmakta. Daha önce yayımlanmamış binlerce saatlik konser kayıtlarını kaynak materyal edinen Brett Morgen, filmi IMAX formatında vizyona sokacağını açıklamıştı. 

Filmin vizyon tarihiyle aynı gün yayımlanacak Moonage Daydream albümünde, David Bowie klasiklerinin daha önce hiç duyulmamış versiyonları bir araya geliyor. Dinlemeye açılan ilk kayıt, 1983 tarihli Let’s Dance albümünün açılış şarkısı “Modern Love”ın alternatif miksajı. Orijinal versiyondan farklı olarak piyano akorlarıyla açılan ve a capella vokallere bağlanan “Modern Love (Moonage Daydream Mix)” aşağıdan dinlenebilir.