Iggy Pop’dan maymunlar üzerinde yapılan deneylere dikkat çekme hamlesi

Iggy Pop, 2019 çıkışlı albümüne ismini veren “Free” şarkısını PETA’ya bağışladı. Parça, örgütün maymunlar üzerinde yapılan deneylere dair farkındalık yaratmayı amaçlayan yeni videosunda kullanıldı. Şarkıda geçen “özgür olmak istiyorum” sözüyle videodaki rahatsız edici görüntülerin altı çiziliyor.

Iggy Pop’un mesajı ise şu: “Bu maymunların gözlerindeki acıyı ve dehşeti herkes görebilir. Kimse böyle acı çekmemeli.”

PETA sözcüsü Moira Colley, “PETA olarak, Iggy Pop’un ‘Free’ şarkısının, laboratuvarlarda esir tutulan ve işkence gören maymunların çektiği acıyı vurgulamak için birebir olduğunu biliyorduk. Neyse ki, Iggy karizmatik olduğu kadar kibar da birisi. Travma geçirmiş maymunların rahatsız edici görüntülerini gördükten sonra onu kullanmamıza hemen izin verdi.” şeklinde açıklama yaptı.

Yeni video, Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) ve Massachusetts Üniversitesi gibi kurumların maymunlarda kalıcı ve travmatik beyin hasarına yol açtığı ve ardından onları sahte yılanlarla terörize ettiği acı verici, istilacı ve ölümcül “maymun korkusu” testleri, hücre hapsi ve bebek maymunların annelerinden koparıldığı annelik yoksunluk deneyleri gibi görüntüler içeriyor. Her yıl milyonlarca hayvanın benzer deneylerde kullanıldığını gösteren ve hayvanların da elbette bizler gibi özgür olmak istediği mesajını veren klip aşağıda.

Bu video Iggy Pop’un PETA’ya destek amaçlı ilk hamlesi değil. 2017’de Iggy Pop ve Nick Cave, PETA’nın “Breathless” projesi için bir araya gelmişti.

Yazı: Bensu Arslan