Iggy Pop’tan Fransızca Elvis Costello yorumu

İngiliz müzisyen Elvis Costello’nun tam 31. Stüdyo albümü Hey Clockface, 30 Ekim’de Concord Records etiketiyle yayımlanmıştı. Kayıtlarında Bill Frisell ve Nels Cline gibi konukların ağırlandığı albümde yer alan “No Flag” şarkısının gizemi, müzisyenin Rolling Stone dergisi için Iggy Pop’la sohbete koyulmasıyla ortaya çıkmıştı. İkilinin punk rock ve 70’lere odaklanan sohbetini hemen aşağıdan dinleyebilirsiniz.

Söyleşinin bir bölümünde Elvis Costello, “No Flag”in aslında Iggy Pop’a bir gönderme olduğunu söylüyor. The Stooges’ın 1969 tarihli ilk albümünden “No Fun” parçasına selam çakmak için şarkısına “No Flag” ismini koyduğunu açıklayan Costello, “Muhtemelen kimse benim senden ilham almamı beklemediği için bu referansı fark etmedi” yorumunu yapıyor.

Bu muhabbetin üstüne, Iggy Pop’un “No Flag”i seslendirdiği bir versiyon Elvis Costello’nun YouTube hesabında paylaşıldı. Üstelik Iggy, şarkıyı Fransızca söylüyor! 2012 tarihli Après albümünde de Fransızca şarkılar söyleyen Iggy Pop’a, “No Flag”in sözlerini doğru çevirmek konusunda Costello’nun orkestrasındaki müzisyenler ve aile fertleri yardımcı olmuş. 

Iggy bu kaydın nasıl ortaya çıktığını şu sözlerle açıklıyor: “Kimseden resmî bir teklif gelmedi. Sadece Elvis (Costello) ve Diana (Krall) şarkıyı Fransızca söylemek isteyip istemediğimi sordu. Ben de bunun büyük bir görev olacağını düşündüm ve yapacağımı söyledim.” Şarkının hızlı bir şekilde söylendiğine dikkat çeken Iggy, Fransızca “No Flag”i söyleyebilmeyi bir ayda öğrenmiş. Hatta beş hafta boyunca günde 40 dakika bu şarkıya çalışmış. Daha fazla çalışmanın işin eğlencesini kaçıracağını da söylüyor Iggy Pop.