İKSV’nin 5. Kısa Film Atölyesi, eylülde “Köprüde Buluşmalar” kapsamında gerçekleşecek

İstanbul Film Festivali kapsamında 2017 yılından bu yana devam etmekte olan Kısa Film Atölyesi, bu sene Covid-19 sebebiyle çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek. Köprüde Buluşmalar, yeni nesil genç sinemacılar için önemli bir fırsat sunmanın yanı sıra kısa filmlerin sinema sektöründeki önemine dikkat çekmeyi ve uluslararası düzeyde yapımların artmasına olanak sağlamayı da amaçlıyor. 

Köprüde Buluşmalar, geçtiğimiz nisan ayında 15. senesinde ilk kez çevrimiçi olarak gerçekleştirdiği ödül duyurusunda Türkiye ve komşu ülkelerden atölye katılımcılarını uluslararası sinema profesyonelleri ile bir araya getirmişti. Şimdi de 14-23 Eylül tarihleri arasında beşincisi yapılacak olan Kısa Film Atölyesi’ne ev sahipliği yapacak.

Atölye kapsamında, başvurular arasından 5 kısa film projesi seçilecek ve projelerin yapım sürecinde yazar, yönetmen ve yapımcılar, sinema sektöründe deneyimli isimleriyle birlikte çalışacak. Ayrıca görüntü yönetmenleri, sanat yönetmenleri, cast direktörleri, yönetmen asistanları ve yapım amirleriyle yapılacak derslerde yapım sürecine hazırlanacaklar. Önceki yıllarda atölyeye katılan ve çekimleri tamamlanan filmlerden bazıları şöyle: Aylin (Ozan Yoleri), Bugün Ölmek İstemiyorum (Onur Sefer), Manzara (Büşra Atamer Balkan). 

Kısa Film Atölyesi için son başvuru tarihi 10 Ağustos. Atölye programı ve burs olanakları hakkında daha fazla bilgi için buraya göz atılabilir. 

Yazı: Ceren Kulkul