İlham verici güçlerin taze birliği: ZONAL

7-10 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek Utrecht’in keşifleri ve enfes seçkisiyle ünlü müzik festivali Le Guess Who?’nun bu sene de medya partnerlerinden biri Bant Mag. oldu. Festival kitapçığı için hazırladığımız çizgi hikâyelerin ilkinde, The Bug olarak tanıdığımız Kevin Martin ve Jesu, Godflesh gibi projelerin ardındaki isim olan John K. Broadrick’in yepyeni iş birliği ZONAL’i mercek altına alıyoruz.


Yazı: Cem Kayıran – İllüstrasyon: Saydan Akşit

Maceraperest gürültülü müziğin iki ilham verici kahramanını bir araya getiren ZONAL, Kevin Martin ve Justin K. Broadrick’in görece yeni bir iş birliği. The Bug mahlasıyla bilinen Kevin Martin, geride kalan otuz yılda elektronik müziğin neredeyse her alanında kilit rol oynadı. İkonik grindcore grubu Napalm Death’in kurucusu olan Justin K. Broadrick de Jesu, Godflesh ve Final gibi zihin açıcı projelerin ardındaki isim.

Martin ve Broadrick, ikili iş birlikleri anlamında epey geniş bir geçmişe sahip. 90’larda ikisi de GOD ve ICE gibi gruplarda çalarken, Techno Animal adı altında bir araya geldiler. Londra’da 90’ların başlarında kurulan Techno Animal, on yıl içerisinde Matador, City Slang ve Position Chrome gibi etiketlerle altı albüm yayınladı. İkilinin endüstriyel hip hop’a getirdiği karakteristik yaklaşım kendilerinden sonrakileri fazlasıyla etkilemeye devam ederken, Martin ve Broadrick yaratımlarını yeni ve güçlü bir ortaklığa dönüştürmeye karar verdi. İkili, bu yeni “ZONAL” yaklaşımıyla yeniden yorumladığı kimi Techno Animal şarkılarını da sahnede çalıyor.

ZONAL’in ilk albümü Wrecked Le Guess Who?’dan hemen önce Relapse Records aracılığıyla yayınlandı. Albümün ilk yarısı Philadelphia merkezli sanatçı Moor Mother’la kaydedilmiş altı şarkıdan oluşuyor. Gergin ambient-drone sesler ve devasa sonik katmanlarla bezeli Wrecked, dinleyicileri iç ve dış dünyaları keşfetmeye davet ediyor. Relapse Records’tan başka iyi haberlerimiz de var: Plak şirketi tüm Techno Animal albümlerini yeniden basmaya hazırlanıyor.

Martin ve Broadrick’in noise, bas, drone ve dub saplantısı, sahnede güçlü ve politik vokallerle harmanlanıyor. The Bug küratörlüğüyle Le Guess Who?’da gerçekleşecek ZONAL’in ağır çekim erime seansına Moor Mother ve Nazamba’nın çarpıcı sözleri eşlik edecek.

Zonal, 7 Kasım Perşembe akşamı Earth, Efterklang, Gruff Rhys, Dur-Dur Band ve nice isimle birlikte Le Guess Who?’da sahne alacak.