Inés Maestre’nin günlük yaşamdan çekip aldıkları

Uzmanlığını Milano’da moda ve desen tasarımı üzerine yapan ressam ve illüstratör Inés Maestre, kariyerine Pull & Bear, Mira Mikati ve Andrea Crew gibi markalarda çalışarak başladı. İşlerine bakınca, içerikte bu sektörle doğrudan ilintili bir şeylere rastlamıyor gibi olsak da Maestre’nin orantı, uyum ve bütünlük gibi temel prensiplerdeki titizliği, eldeki çalışmasına bir tasarımcı gözüyle yaklaştığını ele veriyor. Bu yaklaşımı, minik detayların bile sesini yükseltiyor. 

Karakter merkezli günlük yaşam sahnelerindeki serseri mizah ve ilişkilendirilebilirlik, antolojik bir sit-com serisinden görsellere bakıyormuşuz hissi yaratıyor. Maestre’nin imza niteliğindeki estetiğinin, Richard Linklater’ın Waking Life ve A Scanner Darkly animasyonlarını andırması da işlerindeki sinematik dokuya dair dikkat çekici nüanslardan. 

Profesyonel hayatında Vogue, Vice, Vanity Fair, GQ, La Vanguardia ve El País gibi prestijli yayınlarda düzenli olarak çalışmaya devam eden ve Londra – Madrid hattında mekik dokuyan sanatçı, son dönemde ürettiği bağımsız işlerde erotizmi öne çıkarıyor. 

Yazı: Cansu Çubukçu