Instagram, beğenileri gizlemeyi test edecek

30 Nisan günü Facebook F8 Geliştirici Konferansı’nda Instagram’ın Kanada’da ilerleyen günlerde hayata geçireceği yeni bir uygulama duyuruldu. Bu uygulamaya göre platformda beğenilerin gizlenmesi test edilecek. Yani takipçiler artık bir paylaşımı toplam kaç kişinin beğendiğini ya da bir videoyu toplam kaç kişinin izlediğini göremeyecek. Bu bilgileri yalnızca hesap sahipleri görebilecek. Aslında bu testin uygulamaya konulması olasılığı bir süredir gündemdeydi ve iş yeni resmiyete döküldü de diyebiliriz.

Testin arkasındaki motivasyon, kullanıcıların kaç beğeni alacaklarına yönelik paylaşım yapmalarının önüne geçmeye çalışmak. Kullanıcıların beğeni adetine fikslenmesi yerine yarattıkları içeriğin niteliğine odaklanmalarını biraz olsun sağlamak. Instagram’ın yöneticisi Adam Mosseri, BuzzFeed News’e bu testin belirli bir davranışı teşvik etmek ile değil, “İnsanların kendilerini daha az baskı altında hissettikleri ve kendilerini daha rahat ifade edebildikleri bir ortam yaratmak” ile ilgili olduğunu söylemiş. Hatta “Hikayeler” (Story) özelliğinin bir nevi bu test için ilham kaynağı olduğunu belirtmiş.

Duyuru karışık duygularla karşılanmakta haliyle. Bu karar kimi kullanıcıları mutsuz ederken kimilerinin de içini rahatlatıyor gibi. Konu üzerine gözlem yapan bazı psikologlar CNN’e insanların paylaşımları yeterince beğeni almayınca günlerinin mahvolduğu, hatta bazen o paylaşımlarını sildikleri yönünde tespitler yapmış ve bu uygulamanın özellikle genç yaştaki kullanıcılar arasındaki popülerlik yarışı ve dışlanma krizini hafifletebileceğini belirtmiş. Test ilk olarak Kanada’da uygulanacaksa da sonrasında diğer ülkelerde de başlatılacak. Bu da yapılan duyurunun bir parçasıydı.

Yükleniyor...