Bir ihtimal daha var: Invincible 2. sezon prömiyeri

Yazı: Meltem Demiraran

Skybound ve Image Comics ortaklığının meyvesi, aynı isimli grafik romandan Robert Kirkman tarafından uyarlanan Invincible, heyecanla beklenen 2. sezon prömiyerini yaptı; Prime Video üzerinden izlenebilir.

İnanın, kendimi engellemek adına çok uğraştım. Lakin olmadı; bu yazı, 3 Kasım’da yayımlanan yeni sezon prömiyer bölümü “A Lesson For Your Next Life”ı izlememiş olanlar için bazı sürprizleri bozabilir. 

Konu nedir?

Omni-Man’in şok edici ihanetinin ardından dünya kargaşa içinde. Mark, babasıyla birlikte Dünya’yı Viltrumite İmparatorluğu adına asimile etmek için çalışıyor. Ama bir ihtimal daha var. Buraya sonra geleceğiz. Üstelik lise mezuniyetini, Amber ile gelişen ilişkisini dengelemek ve en yakın arkadaşı William ile barışmak için çabalıyor. Bu sırada, kendisi ve annesi Debbie arasındaki acı uçurumu Omni-Man’in neden olduğu yıkımın keskin bir hatırlatıcısı olmaya devam ederken; Mark, babası gibi bir canavara dönüşmeyeceğini kanıtlamanın peşinde.

Nerede kalmıştık?

Invincible’ın ilk sezonu, görünüşte sıradan bir genç olan Mark Grayson’ı tanıtmıştı. Mark Grayson, süper güçlerini güçlü Viltrumite ırkının bir üyesi olan, Omni-Man olarak da bilinen, babası Nolan Grayson’dan miras aldığında hayatı olağanüstü bir dönüşüme uğruyor. Mark yolculuğuna bir süper kahraman olarak başlıyor ve “Invincible” adını alıyor. Aralarında Atom Eve ve Rex Splode’un da bulunduğu genç kahramanlardan oluşan bir ekibe katılıyor ve elit süper kahramanlardan oluşan yeni Guardians of the Globe’un bir parçası hâline geliyor.

Ancak Mark çok geçmeden babası Omni-Man’in göründüğü gibi kahraman olmadığını öğreniyor. Şok edici bir olayla Omni-Man, tüm muhafızları acımasızca öldürerek gerçek görevini ortaya çıkarıyor: Dünya’yı Viltrumite İmparatorluğu’nun fethine hazırlamak. 

Mark, babasıyla yüzleşiyor ve Omni-Man’in Dünya’dan ayrılmasıyla sona eren yıkıcı bir savaşa yol açıyor. Mark, babasının ihanetiyle yüzleşmeye çalışırken süper kahraman yolculuğuna devam ediyor. Viltrumite İmparatorluğu’nun korkusuyla yaşayan Galaktik Gezegenler Federasyonu’nu öğreniyor ve kendisinin Dünya’nın son umudu olabileceğini fark ediyor. Mark, kötü niyetli Mauler Twins ve esrarengiz Cecil Stedman gibi zorlu düşmanlarla yapılan savaşlar da dâhil olmak üzere çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalıyor. 

İlk intiba?

İlgi çekici ve etkileyici bir başlangıç yapıldı bence yeni sezon prömiyeri ile. Önümüzde belli ki duygular ve kaosla bezeli inişli çıkışlı bir yolculuk var. Bir anda ilk sezondan tamamen başka bir dünyanın içine daldığımıza emin oluyoruz. Bir ihtimal daha var dediğim şey ise şu: Yeni bir boyut ve bolca portal bekliyor bizi. Üstelik tam da bir şeyleri anlamaya başladığımızı düşündüğümüz anda, yeni bir şaşkınlık karşımıza çıkıveriyor. Olayların yarattığı duygusal ağırlığı, serinin imza niteliğindeki kanlı aksiyon sekansları dengelemeyi başarıyor tabii. En çok öne çıkan şey, ilk sezonu bu denli ilginç kılan duygusal derinliği ve karakter gelişimini sürdürme becerisi muhtemelen. Mark ile annesi Debbie’nin kendi acıları ve suçluluk duyguları ile boğuşurken aralarındaki yürek burkan dinamiklere şahit oluyoruz. Mark’ın kahramanlığı ile babasının eylemlerinin yarattığı travmayı dengeleme çabasının dokunaklı tasviri ise ayrıca etkileyici. Yeni sezonun Mark Grayson’ı pek bir şeyi gözden kaçırmaya niyetli değil. Akıllara durgunluk veren olayların üstesinden gelmeye hazır görünüyor.

Fasulyenin faydaları

Mortal Kombat 1, ilk DLC karakteri olan Omni-Man’i tanıtmaya hazırlanıyordu bir süredir. 9 Kasım itibarıyla indirilip oynanabilir. Duyuru Warner Bros. Games ve NetherRealm tarafından ortaklaşa yapıldı ve Omni-Man, özel erişimin döneminin bir parçası olarak sadece Kombat Pack sahipleri için 9 Kasım’da mevcut olacak. Kombat Pack’i olmayanlar ise 16 Kasım itibarıyla erişebilecek Omni-Man’e. Fragmanı burada.

En çok neyi sevdin?

Angstrom Levy’nin çoklu evren hikâyesi ve yeni karakterlerin tanıtılması, diziye ilgi çekici unsurlar ekleyerek önümüzdeki sezon için zengin ve dinamik bir anlatı vadetti bence. Ayrıca Guardians of the Globe gibi tanıdık yüzlerin geri dönüşü de yer aldı prömiyerde, sevilen karakterlerle yeniden bağlantı kurmamıza olanak tanınması beni sevindirdi. Karakterlerin aralarındaki diyalogları ise her zaman oldukça zekice ve komik buluyorum Invincible’da, onun da tadına yine vardım diyebilirim. 

En az neyi sevdin?

Her hafta bir bölümü bekleyecek olmayı.

İzleyince kafanda soru işareti yaratan bir şey oldu mu? 

Angstrom Levy’nin ortaya çıkışı ve çoklu evren meselesi seriye potansiyel olarak karmaşık bir unsur kattı, orası kesin. Ancak dizinin çoklu evren teorisini ne ölçüde ele alacağı ve esas anlatıyı nasıl etkileyeceği meselesinde soruları da gündeme getirdi. Buna ek olarak, Robot karakteri ve onun yeni insan sunucusu da kafalarda soru işaretleri bıraktı. Prömiyerde Robot’un vücudundaki insan bilinci kavramı tanıtıldı: Rudy. Ancak bu gelişmenin etkileri ve uzun vadeli sonuçları da belirsizliğini koruyor pek tabii. Bu arada eriştiğim kaynaklarda Rudy’yi Ross Marquand’ın seslendirdiği söylense de ben izlerken Justin Roiland’ın sesini duyuyorum, buna engel olamıyorum ve bu gizemin bir an evvel çözülmesini diliyorum. 

Ayrıca ilk sezonun 6. bölümünde jock bir karakter ile geğirik dolu bir Justin Roiland cameosu izlemiş olmamız da bana yanılmıyor olabilirmişim gibi hissettiriyor.

Bunu seven şunları da sever 

Süper kahraman türüne başka bir karanlık ve hicivsel yaklaşım getiren dizi The Boys ve tuhaf yeteneklere sahip bir grup uyumsuz kahramana odaklanan dizi Doom Patrol ilginizi çekebilir. Beni onlar da kesmez derseniz; bir cinayet masası dedektifi Sara Pezzini’nin, sunucuyla bağ kuran ve doğaüstü kötülüklerle savaşmak için kendisine çeşitli güçler sağlayan doğaüstü, duyarlı bir eldiven olan Witchblade’i ele geçirmesini konu alan çizgi roman serisine bir göz atabilirsiniz.