Türkiyeli kadın sinemacılardan, İran’daki kadınlarla dayanışma çağrısı

“16 Eylül 2022 tarihinde ahlak polisi tarafından tutuklandıktan sonra başına vurularak dövülen, 22 yaşında İranlı bir Kürt kadın olan Mahsa Amini, Tahran’da kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Yaşanan trajedinin ardından, İran’ın tüm eyaletlerinde bir ayaklanma başladı. Kısa sürede dünyanın tüm şehirlerine yayılan ve İran’da kadınlara, azınlıklara ve halka yönelik yaygın baskıya karşı çıkan bu ayaklanmanın sloganı ‘Kadın, Yaşam, Özgürlük’. Biz Türkiyeli kadın sinemacılar olarak İranlı kadınlarla ve İran halklarıyla dayanışma içinde olduğumuzu ilan ediyor, özgürlük ve eşitlik için hep bir ağızdan haykırıyoruz. #kadınyaşamözgürlük”


Bu cümleler, İranlı kadınlarla dayanışmak ve yalnız olmadıklarını dünyaya duyurabilmek amacıyla Stand with Women of Iran – Turkey isimli sosyal medya hesapları üzerinden bir araya gelen Türkiyeli kadın sinemacılara ait. Meslekleri ne olursa olsun, tüm kadınları dayanışma videoları çekmeye ve bu videoları Stand with Women of Iran – Turkey hesabını etiketleyerek paylaşmaya çağırıyor; İranlı kadınların seslerinin tüm dünyada duyulmasına katkı sağlamayı amaçlıyorlar.

Türkiye’den kadın sinemacıların çeşitli dillerde kendini ifade ettiği dayanışma videosunda, “Mahsa Amini ve öldürülen tüm İranlı kadınların anısına saygıyla…”, “Kadın, yaşam, özgürlük”, “Kız kardeşlerimiz için inadına isyan, inadına özgürlük…”, “Türkiyeli kadın sinemacılar olarak, İran’daki kız kardeşlerimiz ve LGBTİ+’larla dayanışma içindeyiz.”, “Asla yalnız yürümeyeceksiniz.” gibi cümleleri işitmek mümkün.

Bahsi geçen Instagram hesabına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Oluşumun Twitter hesabı ise burada.

Dayanışmayla… Jin, jiyan, azadi.