Yeni HBO dizisi Irma Vep ile kurgu ve gerçek arasında

Günümüz Fransa sinemasının önde gelen isimlerinden Olivier Assayas’ın, 1996 tarihli aynı isimli filminden uyarladığı HBO dizisi Irma Vep, ilk tadımlığıyla yüzünü gösterdi. Başroldeki Alicia Vikander’ı Hollywood gişe filmlerinde oynamaktan sıkılmış, oyunculuktaki maharetlerini kanıtlama niyetiyle Fransa’daki bir film projesini kabul eden Mira; Vincent Macaigne’yi ise anlatının antagonisti olan, sanat adına set ortamını savaş alanına çeviren yönetmen René Vidal suretinde görmek mümkün. Kadroda ayrıca Tom Sturridge, Adria Arjona, Jerrod Carmichael, Carrie Brownstein, Fala Chen, Jeanne Balibar gibi tanıdık simalar var.

Advertisement

Olivier Assayas’ın 90’lar Fransız film endüstrisine dair orijinal taşlamasında, 1915 yapımı klasik Les vampires filmini yeniden çekme niyetinde olan ama aradığı oyuncuyu bir türlü bulamayan, nihayetinde Hong Konglu Maggie Cheung ile el sıkışan bir yönetmeni takip ediyorduk. Lateks kıyafetler içinde gizemli bir femme fatale rolünü canlandıran ve Fransızca bilmeyen Cheung’un yaşadığı trajikomik olaylar anlatının merkezindeydi. Prömiyerini Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde gerçekleştiren yapım, Fransa sinemasının farklı dönemlerine yaptığı göndermelerle de takdir toplamıştı.

Geçtiğimiz yıllarda duyurulan Irma Vep dizisi için In the Mood for Love ile akıllara kazınmış Maggie Cheung’un rolünü Alicia Vikander devraldı ve bir kez daha Fransa’daki film endüstrisine eleştirel bir bakış getirildi. Bu kez ABD asıllı bir film yıldızını, kendisi ve oynadığı karakter arasındaki sınırlar belirsizleşirken göreceğiz. “Kurgu ile gerçek, yapaylık ve özgünlük, sanat ve yaşamın arasında yatan belli belirsiz zemini gözler önüne serecek bir yapım” olarak tanımlanıyor 2022 model Irma Vep. Yapımcı kadrosunda Euphoria‘dan tanıdığımız Sam Levinson’ın yer aldığını, müziklerin ise Daft Punk üyesi Thomas Bangalter’e emanet edildiğini ekleyelim.

Irma Vep prömiyerini 6 Haziran’da HBO’da yapacak.