İş Sanat’ta yeni sezon: Kronos Quartet, Cécile McLorin Salvant ve dahası

Hazırlayan: Biçem Kaya

İş Sanat, yeni sezon programını tanıttığı basın toplantısında, gala konserinin 29 Ekim’de açılacak Türkiye İş Bankası Resim Heykel Müzesi’nde gerçekleşeceğini müjdeledi. Yıl boyunca Kronos Quartet’ten Aleksey Igudesman’a, Giuliano Carmignola’dan Timothy Chooi’ye uzanan heyecan verici bir müzisyen kadrosu İş Sanat ev sahipliğinde İstanbul’a uğrayacak. 

Toplantının açılış konuşmasını yapan İş Sanat Genel Müdürü Zuhal Üreten önümüzdeki günlerde olacakları, “Bir taraftan İstanbul ve Ankara’daki müzelerimizde devam eden Yaşasın Cumhuriyet sergimizin gördüğü yoğun ilginin, diğer taraftan 29 Ekim’de Beyoğlu’nda ziyarete açılacak olan Türkiye İş Bankası Resim Heykel Müzesi’nin mutluluğuyla bizim için unutulmaz bir sezona başlıyoruz.” sözleriyle anlattı.

Sanat Yönetmeni Defne Turaç ise konser sezonuna ve hazırlık sürecine dair detayları paylaştı: “Bugün burada konser salonumuzun yeni programını anlatmak üzere karşınızdayım. Ancak İş Sanat’ta uzun bir süredir, sezonun hiç bitmediğini hatırlatmak isterim. Her yıl etkinlik mekânlarımızı çeşitlendirerek, yaz – kış daha fazla seyirciye ulaşmak hedefiyle çalışıyoruz. Cuma İş Çıkışı konserlerimiz, Antik Sahne ismini verdiğimiz etkinliklerimiz ve YouTube kanalımızda sürdürdüğümüz yayınlarımızla sanatseverlerin karşısındayız.” 

İş Sanat’ın yeni konser sezonundan dikkatimizi çekenleri aşağıda derledik; programın tamamını buradan inceleyebilirsiniz. Biletleri 25 Eylül itibarıyla Biletix üzerinden edinebilirsiniz.

Cumhuriyet’in 100. yılına özel konser: Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Cumhuriyet’in 100. yılına özel olarak hazırlanan, aryalardan türkülere uzanan özel bir repertuvarla 2 Kasım Perşembe Saat 20:30’da İş Kuleleri Salonu’nda olacak.

Caz rüzgârı İstanbul yönünde : Billie Holliday, Ella Fitzgerald gibi cazın dünyaca ünlü kadın temsilcilerinin izinden giden ve Thelonious Monk Enstitü’nün 2010 yılında düzenlediği yarışmada birinci olan; The Window, Dreams and Daggers ve For One To Love koleksiyonlarıyla Grammy Ödülleri’nde “En İyi Caz Vokal Albümü Ödülü”ne uzanan Cécile Mclorin Salvant, 7 Kasım Perşembe, İş Kuleleri Salonu sahnesinde olacak.. Konserde Salvant’a Sullivan Fortner (piyano), Yasushi Nakamura (bass), Savannah Harris (davul) eşlik edecek. 

“Dost Meclisi” kuruluyor: Halk müziği ustalarından Coşkun Karademir, konukları Buray ve Ceylan Ertem’i Dost Meclisi başlıklı konseri kapsamında 15 Kasım Çarşamba, saat 20.30’da, İş Kuleleri Salonu’nda ağırlayacak.

Hüzün ve tutkunun sesi: Pedro Almodovar’ın Oscar ödüllü Yüksek Topuklar filminde seslendirdiği “Piensa en mi” şarkısıyla adını dünyaya duyuran İspanyol müzisyen Luz Casal, 30 Kasım Perşembe, 20.30’da İş Kuleleri Salonu’nda dinlenebilecek.  

Grammy ödüllü topluluklar da burada: Dünyaca ünlü topluluk Concerto Köln ile klasik müzik sahnesinin önemli virtüözlerinden Giuliano Carmignola 15 Aralık Cuma, 20.30’da İş Kuleleri Salonu’nda bir araya gelecek.  

Karsu ile dünya turu: Caz, blues, pop, funk ve elektronik müziği modern yorumlarla buluşturan piyanist, besteci, söz yazarı ve şarkıcı Karsu, İş Sanat’a özel hazırladığı “Dünya’nın Sesleri” başlıklı konseriyle 28 Aralık Perşembe, 20.30’da İş Kuleleri Salonu’nda olacak.  

Kronos Quartet 50. yaşını kutluyor: Darren Aronofsky’nin Oscar ödüllü Requiem For A Dream’i başta olmak üzere bestelediği birçok film müziğiyle çağdaş klasik müziğin öncü toplulukları arasında yer alan Kronos Quartet, buluşmalarının 50. yılını kutladıkları dünya turnesi kapsamında 16 Ocak Salı, saat 20.30’da İş Kuleleri Salonu’nda izlenebilecek.

Timothy Chooi önderliğinde: Viyana Senfoni Orkestrası müzisyenleri tarafından kurulan bağımsız oda orkestrası Wiener Concert-Verein ile 2019 Queen Elizabeth Keman Yarışması birincilik ödülünün sahibi Timothy Chooi, 7 Şubat Çarşamba saat 20.30’da, İş Kuleleri Salonu’nda olacak. Klasik ve romantik dönem eserlerinin seslendirileceği konseri, solistliği de üstlenen Timothy Chooi yönetecek 

Edebiyat ve müzik bir arada: Edebiyatımızın unutulmaz eserlerinin müzik ile harmanlandığı etkinlikler bu sezon da İş Kuleleri Salonu’nda ücretsiz olarak katılıma açık. Atilla Birkiye’nin düzenlediği, Serdar Yalçın’ın müzik direktörlüğünü üstlendiği ve Mehmet Birkiye’nin sahneye uyarladığı dinletilerin kayıtları, İş Sanat’ın YouTube kanalında da yayımlanacak. 27 Kasım’da Nâzım Hikmet, 11 Aralık’ta Âşık Veysel, 22 Ocak’ta Ahmet Muhip Dıranas, 19 Şubat’ta Nezihe Meriç, 15 Nisan’da Melih Cevdet Anday’ın eserlerinden derlenen şiir ve hikâyeler sahnede olacak. 

Aleksey Igudesman’dan özel bir konser: Keman virtüözü, besteci ve komedyen Aleksey Igudesman, İş Sanat’a özel hazırladığı “Beethoven and More” (Beethoven ve Daha Fazlası) başlıklı konserde, Beethoven’ın son eseri olan 9. senfoninin ortaya çıkışının 200. yılı vesilesiyle bestecinin pusulasında yeni rotalara yelken açacak. Igudesman’ın yönetimindeki 100 kişilik Romanian National Youth Orchestra, Boğaziçi Caz Korosu ve başka sürpriz isimler bu yolculukta eşlikçisi yolacak. Konser, 16 Nisan Salı saat 20.30’da, Atatürk Kültür Merkezi, Türk Telekom Opera Salonu’nda gerçekleşecek.