İşçi Filmleri Festivali, "Festivale Doğru Cumartesi Sineması" söyleşilerine başlıyor

Her yıl mayıs ayının ilk haftasında başlayan ve yıl içinde Anadolu’ya yayılarak devam eden Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, emekçilerin salgın hastalık karşısındaki durumuna dikkat çekmek isteyerek bu yıl  çevrimiçi olarak yapılacağını duyurmuştu. Festival, “İşçiler vardır, emekçiler vardır, ülkemizi yönetenler onları görmüyor, önlem almıyor, virüsün insafına bırakılıyorlar, işten atılıyorlar ve eve ekmek getirmek için ne iş olsa yapacak hale getiriliyorlar! EVDE KALAMAYANLARI GÖRÜN!” diyerek, “Evde kalamayanlara” ithafen gerçekleşecek.

1-8 Mayıs tarihleri arasında YouTube, Twitter ve Facebook‘da canlı yayınla gerçekleşecek festival, filmleri evlerimize taşımanın yanı sıra söyleşileri de ekranlarımıza getiriyor ve “Festivale Doğru Cumartesi Sineması” söyleşilerine başlıyor. İlk söyleşi, 11 Nisan Cumartesi günü, yönetmen Özcan Alper, sinema yazarları Şenay Aydemir ve Senem Aytaç ile salgın günlerinde film izlemek, film üretmek ve setlerde çalışmak üzerine yapılacak. Günün filmi ise Hüseyin Tabak’ın yönettiği ve dünya prömiyerini Yılmaz Güney’in 33. ölüm yıl dönümünde Toronto Film Festivali’nde yapan Çirkin Kral Efsanesi olacak. 

18 Nisan’da yönetmen Tolga Karaçelik ve Bant Mag. sinema editörü Melikşah Altuntaş ile Sarmaşık filmi, salgın günlerinde film izlemek ve salgın sonrasında sinema salonları üzerine konuşulacak. Günün filmi, dünya prömiyerini Sundance Film Festivali’nde yapan ve East End, Cinema del Europa gibi dünyanın en önemli film festivallerinden ödülle dönen, Tolga Karaçelik yönetmenliğindeki Sarmaşık olacak. 

Söyleşileri, İşçi Filmleri Festivali’nin Facebook ve Youtube hesaplarından cumartesi günleri 16:00’da canlı olarak izleyebileceğiz. Ayrıca festivalin açılışı, 1 Mayıs’ta saat 20:30’da yine festivalin YouTube kanalında canlı olarak yapılacak.

Yazı: Mine Metin